Starostu Gdaňsku pobodal politický oponent, lékaři ho pět hodin operovali

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2019 11:20
Na starostu polského přístavního města Gdaňsk Pawla Adamowicze zaútočil během nedělní charitativní akce nožem útočník, patrně z politických důvodů. Zranění, která Adamowicz utrpěl, jsou velmi vážná. Novinářům to podle deníku Gazeta Wyborcza potvrdil jeden z lékařů, kteří po dobu pěti hodin místního politika operovali. Adamowicz utrpěl vážná poranění srdce.
Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při útoku na scéně charitativního koncertu. | Video: Reuters, Asociated Press

"Pacient žije. Klíčové budou nejbližší hodiny," řekl novinářům lékař Tomasz Stefaniak. Při operaci bylo potřeba provést transfuzi krve. Spotřebováno bylo 41 krevních jednotek. Adamowicz utržil rány v oblasti srdce a také v břišní dutině.

Policie útočníka během incidentu zadržela. Je jím 27letý Stefan W., který podle informací polského listu na politika zaútočil 15centimetrovým vojenským nožem. Po násilném činu byl zadržen a v pondělí by si měl vyslechnout obvinění z pokusu o vraždu, uvedla Gazeta Wyborcza.

Pacient musel být podle neoficiálních informací během operace resuscitován, stejně jako předtím ještě na místě činu.

K útoku došlo během večerní akce "Sváteční orchestr pomoci", během které Poláci po celé zemi vybírají prostředky na charitativní účely. Tuto populární sbírku, založenou liberálním zpěvákem Jerzy Owsiakem, ostrým kritikem současné pravicové vlády v Polsku, ale často kritizuje konzervativní část tamní veřejnosti.

Třiapadesátiletý starosta, blízký opoziční Občanské platformě (PO), v neděli hovořil na pódiu, když na scénu kolem 20:00 SEČ vběhl muž, který jej pobodal. Televizní stanice TVN24 uvedla, že muž na pódiu křičel, že byl během vlády PO neprávem uvězněn.

"Haló, haló. Jmenuji se Stefan, byl jsem nevinně ve vězení, Občanská platforma mě mučila. Právě proto zemřel Adamowicz," cituje útočníkovy výkřiky do mikrofonu polský portál Onet.pl. Teprve následně muže zneškodnila ochranka akce.

Útočník z Gdaňsku, na snímku úplně vlevo s rukama nad hlavou.
Útočník z Gdaňsku, na snímku úplně vlevo s rukama nad hlavou. | Foto: ČTK

Karina Kamińská, mluvčí gdaňské policie, novinářům sdělila, že  útočník už byl v minulosti trestaný za porušení zákona, mimo jiné i za ozbrojené přepadení bank. "Pachatel se dostal na místo činu pravděpodobně s novinářským označením. Zadržela ho ochranka, která ho posléze předala policii," dodala policejní mluvčí Kamińská.

Populární liberál

Pawel Adamowicz je starostou Gdaňsku od roku 1998, už pošesté byl do této funkce zvolen loni v listopadu. V 80. letech byl součástí protikomunistického odborového svazu Solidarita, který v přístavním městě vznikl. Je považován za liberála, podporuje například boj za práva sexuálních menšin a loni se zastal i místní židovské komunity poté, co na gdaňskou synagogu zaútočili vandalové.

Útok ihned odsoudili zástupci vlády včetně premiéra Mateusze Morawieckého a prezidenta Andrzeje Dudy, a rovněž bývalý polský premiér a nynější předseda Evropské rady Donald Tusk.

"Jde o nepopsatelný čin nepředstavitelného barbarství," řekl polský ministr vnitra Joachim Brudzinski pro stanici TVN24. "Jsem v kontaktu s policií. Všechny okolnosti toho incidentu musí být řádně vyšetřeny," napsal následně Brudzinski z vládní pravicové strany Právo a spravedlnost (PiS) na Twitteru.  

"Útok na zdraví a život Pawla Adamowicze co neostřeji odsuzuji. Požádal jsem ministra Joachima Brudzinského, aby mi plynule předával veškeré informace týkající se této události. Myšlenkami i modlitbou jsme nyní se starostou Adamowiczem," dodal k útoku polský premiér Mateusz Morawiecki, také člen konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Na pondělí jsou plánována shromáždění proti násilí v několika polských městech, mimo jiné v Gdaňsku, Toruni, Krakově, Katovicích nebo Štětíně.

VIDEO: Rostoucí nenávist v Polsku

Každý den dochází v Polsku k několika nenávistným útokům, napadli například opálenou Polku s dredy či muže mluvícího německy, říká Josef Pazderka | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy