Australský expremiér čelí kritice, že během pandemie tajně řídil pět ministerstev

ČTK ČTK
16. 8. 2022 10:52
Bývalý předseda australské vlády Scott Morrison během pandemie covidu-19 tajně převzal vedení pěti ministerstev. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval premiér Anthony Albanese, který to označil za "bezprecedentní pošlapávání demokracie".
Bývalý australský premiér Scott Morrison.
Bývalý australský premiér Scott Morrison. | Foto: Reuters

Labourista Albanese novinářům řekl, že jeho předchůdce v premiérské funkci Morrison se v březnu 2020 jmenoval do funkce ministra zdravotnictví a financí, v dubnu 2021 pak do funkce ministra průmyslu a v květnu 2021 se stal také ministrem vnitra a pokladníkem. Expremiér svá rozhodnutí hájí s tím, že je přijal v době krize a jednal v dobré víře.

Morrison, který po prohře v květnových parlamentních volbách odstoupil z vedení Liberální strany Austrálie, se nyní stal terčem kritiky vysokých představitelů vlastní strany i jejího někdejšího koaličního partnera, Národní strany Austrálie, kteří o expremiérových krocích nevěděli.

Ministryně vnitra v Morrisonově vládě Karen Andrewsová uvedla, že netušila, že Morrison zastával tuto funkci společně s ní, a vyzvala expremiéra, aby se vzdal svého nynějšího poslaneckého mandátu. "Nelze vládnout tajně," prohlásila Andrewsová. Někdejší pokladník Josh Frydenberg řekl, že ani on netušil, že odpovědnost za resort nese i Morrison.

Morrison v dlouhém prohlášení vyjádřil lítost nad tím, že jeho činy vyvolaly znepokojení, stalo se tak ale podle něj z bezpečnostních důvodů "v bezprecedentní době". "Využil jsem tyto pravomoci jen jednou. Nesnažil jsem se vměšovat do práce ministrů při řízení jejich resortu," dodal. To, že ministři nebyli o zdvojení rolí informováni, označil za "opominutí".

Předseda labouristické vlády Albanese uvedl, že se nejprve poradí s generálním prokurátorem, než podnikne další kroky. "Nesdělit v zákonodárném sboru, kdo je zodpovědný za který resort, je jasným porušením povinností, které má premiér k parlamentu," podotkl Albanese.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Při požáru v restauraci na severovýchodě Číny zemřelo 17 lidí

Při požáru v restauraci ve městě Čchang-čchun na severovýchodě Číny zemřelo nejméně 17 lidí, tři další jsou zranění. V prohlášení zveřejněném na sociální síti Weibo o tom informovaly místní úřady. Příčina požáru se vyšetřuje, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy