Vezmeme vám občanství, vzkázal islamistům australský premiér

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 2. 2015 12:29
Ministerský předseda v reakci na teroristický útok v Sydney představil nová protiteroristická opatření. Australany bojující na straně radikálů nazval zrádci.
Australský premiér Tony Abbott
Australský premiér Tony Abbott | Foto: Reuters

Canberra - Austrálie bude vlastním obyvatelům se dvěma pasy, kteří poruší protiteroristické zákony, odebírat občanství.

Rodilým Australanům s vazbami na radikály zase upřou některá občanská práva.

Konkrétně bude islamistům znemožněno vycestovat. A v případě prokázání vazby na teroristy při pobytu v cizině jim nebude dovolen návrat do vlasti.

Při představení nových protiteroristických opatření to na půdě parlamentu oznámil premiér Tony Abbott.

"Australané, kteří společně s teroristickými skupinami pozvedli zbraň, v situaci, kdy jsou australští vojáci zapojení do bojů v Afghánistánu a Iráku, zradili svou zemi a bude s nimi podle toho zacházeno," prohlásil ministerský předseda.

Radikalizovaní australští muslimové zároveň ztratí právo na sociální dávky, stejně jako přijdou o možnost využívat konzulárních služeb v zahraničí.

Nová opatření budou namířena i proti takzvaným "hate preachers", tedy imámům, kteří nabádají k nenávisti vůči západní společnosti.

Není možné, aby organizace a jednotlivci do společnosti bezostyšně zasévali svár.

"Není možné, aby organizace a jednotlivci do společnosti bezostyšně zasévali svár," vysvětlil Abbot.

Opoziční lídr Bill Shorten se už nechal slyšet, že bude s vládou spolupracovat, varoval však před uplatňováním principu kolektivní odpovědnosti.

"Kvapná a překotná řešení nikdy nepřinesla nic dobrého," řekl v rozhovoru pro televizi ABC.

Za útok v Sydney může chyba systému

Australský premiér představil novou legislativu den poté, co byla zveřejněna zpráva o teroristickém útoku na kavárnu Lindt v Sydney, kde samozvaný imám Man Haron Monis šestnáct hodin zadržoval rukojmí.

Dva z nich při tom zemřeli.

Monis, narozený v Iráku, si po obsazení kavárny vyžádal vlajku Islámského státu, žádné vazby na tuto teroristickou organizaci ale tajné služby nezjistily.

Útočník byl přesto policii dobře znám. Ze zmiňované zprávy vyplývá, že na tísňové lince před útokem obdrželi na Monise celkem osmnáct stížností. Žádná z nich nicméně nenaznačovala, že by se mohl imám dopustit teroristického útoku.

"Nedospěli jsme k závěru, že by se bezpečnostní složky někde dopustily hrubé chyby, k tomuto monstróznímu selhání došlo kvůli souhře drobných chyb," prohlásil australský premiér s tím, že bude potřeba přehodnotit, kde končí práva jednotlivce a začínají bezpečnostní zájmy společnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy