Austrálie zmařila útok teroristů

Redakce Zah, mkr
8. 11. 2005 12:35
Canberra - Australská policie zadržela dnes v Sydney a Melbourne sedmnáct lidí, kteří údajně plánovali teroristické útoky.

Jeden z podezřelých byl postřelen a leží v kritickém stavu v nemocnici. Policisté v domech zatčených zabavili ruční zbraně, počítače, chemické látky a cestovní doklady.

Podle australských úřadů skupina, jejímž duchovním lídrem měl být Abdul Nacer Benbrika zvaný Abú Bakr, neměla žádný konkrétní cíl, ale snažila se nakoupit chemické látky podobné těm, které byly použity při červnových teroristických útocích v Londýně. Zátah na teroristy přišel týden poté, co australský premiér John Howard prohlásil, že i Austrálii hrozí teroristické útoky.

Policie sledovala podezřelé přes rok

Policie sledovala skupinu 16 měsíců a po prohledání 23 domů v Sydney a Melbourne udeřila. "Zpravodajské služby zjistily, že skupina se snaží shromáždit látky k výrobě výbušnin. Policie na základě těchto informací usoudila, že plánují teroristické útoky v Austrálii," prohlásil v Sydney premiér státu Nový Jižní Wales Morfia Iemma.

Skupina podle tamních úřadů plánovala v Austrálii džihád a k financování svojí činnosti využívala peněz z prodeje kradených aut. V Sydney zatkla policie osm podezřelých, kteří chtěli koupit chemické látky použité v Londýně. Zatímco devět podezřelých z Melbourne se snažilo zajistit, jak výbušniny složit.

Vůdcem alžírský přistěhovalec

Pětačtyřicetiletý Benbrika byl podle policie vůdcem skupiny. Muslimský klerik alžírského původu zvaný Abú Bakr v srpnu šokoval australskou veřejnost, když v rozhovoru pro rozhlasovou stanici ABC označil Usámu bin Ladína za skvělého muže. Australská bezepečnostní služba jej sledovala již od března a měsíc před veřejnou pochvalou bin Ladína mu prohledala byt v Melbourne a zabavila pas. Benbrika, který má i alžírské občanství a v Austrálii žije od roku 1989, odmítl jakoukoliv spojitost s terorismem.

"Nejsem součástí žádné skupiny. Učím své bratry korán a Sunnu. Snažím se o to, aby moje rodina, moje děti a muslimové vůbec zůstali v těsném spojení s náboženstvím, tak jak praví svatá kniha," řekl v srpnu ABC Abú Bakr, kterého nyní soud poslal na tři měsíce do vazby.

Džihád jako součást náboženství

Benbrika se však na druhou stranu nezřekl myšlenky džihádu. "Džihád je část mého náboženství. Musíte pochopit, že kdokoliv bojuje za dobro Alláha, tak se mu odpustí všechny hříchy v momentě, kdy obětuje první kapku své krve," pravil v rozhovoru klerik, jehož posluchači pocházejí především z řad mladých lidí na předměstí Melbourne.

Muslimové tvoří ve dvacetimilionové Austrálii 1,5 procentní menšinu, přičemž ostatní duchovní vůdci australských muslimů označili Benbriku za představitele minoritní názorové společnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy