Český premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že informaci o možném zdržení dodávek obdržel v úterý a snaží se ji ověřit. Poukázal na to, že z posledních jednání naopak vyplynula šance, že by firma zajistila dodávek víc. Situaci označil za nepříjemnou.
AstraZeneca měla problémy s dodávkami již v prvním čtvrtletí letošního roku. Podle Reuters by nové zprávy o zpoždění distribuce mohly ohrozit cíl EU, kterým je naočkovat 70 procent populace do konce léta.
Mluvčí EU ale uvedl, že blok má dostatečné množství dávek ke splnění vytyčených očkovacích cílů i v případě, že AstraZeneca skutečně svůj závazek ve druhém čtvrtletí nedodrží.
Zdroj z EU řekl Reuters, že britsko-švédská firma unii při uzavřených schůzkách sdělila, že ve druhém čtvrtletí doručí méně než 90 milionů dávek. Podle uniklé smlouvy mezi firmou AstraZeneca a evropskou sedmadvacítkou se přitom firma zavázala, že jich za toto období doručí dvakrát tolik.
Mluvčí firmy AstraZeneca nejprve Reuters sdělil, že doufá, že bude společnost schopna dodávky přiblížit závazkům plynoucím ze smlouvy s EU. Později firma v prohlášení uvedla, že "pracuje na zvýšení produktivity ve svém dodavatelském řetězci (…), aby se podařilo dosáhnout doručení 180 milionů dávek do EU v druhém čtvrtletí".
Jakub Hudec ze společnosti Grayling, jež mediálně zastupuje AstraZenecu v Česku, ČTK sdělil, že podle jeho informací na jednáních mezi farmaceutickou firmou a zástupci EU nic o případném zdržení dodávek vakcín nezaznělo. AstraZeneca podle něj nepočítá s tím, že by nesplnila svoje smluvní závazky pro druhé čtvrtletí.
Farmaceutické společnosti loni vyvinuly vakcíny proti covidu-19 v rekordním čase, nyní se však mnohé z nich potýkají s problémy při masivní výrobě preparátů. Za zpožděním dodávek stojí složité výrobní postupy, omezené výrobní kapacity, či problémy při dodávkách jednotlivých složek, z nichž se vakcíny připravují.
Německo podle dokumentů tamního ministerstva zdravotnictví očekává, že AstraZeneca dožene zpožděné dodávky do konce třetího čtvrtletí letošního roku. Unijní zdroje agentury Reuters však tvrdí, že se takový výhled zdá nerealistický vzhledem k tomu, že není jasné, odkud by firma všechny "chybějící" dávky vzala.
AstraZeneca podle Hudce uvažuje o rozšíření výrobních kapacit o závody v Německu, což by se však projevilo ve zvýšení dodávek nejdříve ve druhé polovině tohoto roku.
AstraZeneca podle uniklé smlouvy s EU vyrábí své vakcíny pro evropský blok ve dvou továrnách v Británii, jedné v Belgii a jedné v Nizozemsku. Dávky z Británie však nyní nevyváží za hranice kvůli separátní dohodě s Londýnem. Firma se však podle svého dnešního vyjádření ve smlouvě zavázala, že Evropské unii doručí asi polovinu dávek ze svého globálního dodavatelského řetězce. Podle Reuters by mohly pocházet například z továren v Indii a ve Spojených státech.