Londýn - Švédští vyšetřovatelé v úterý na ekvádorském velvyslanectví v Londýně ukončili dvoudenní výslech zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který čelí obvinění ze znásilnění. Assange jakékoli nařčení odmítá s tím, že je to jen zástěrka, aby mohl být vylákán do Švédska a následně vydán Spojeným státům. Švédská prokuratura zatím o dalším postupu nerozhodla, informovala agentura AP.
Američané Australana stíhají kvůli zveřejnění tajných dokumentů na serveru WikiLeaks. Assange se na ekvádorské velvyslanectví uchýlil před čtyřmi lety v obavách, že by ho Británie mohla na základě švédské žádosti zadržet a předat Stockholmu.
Na ambasádě Assange vyslýchala prostřednictvím ekvádorského státního zástupce nejvyšší švédská prokurátorka Ingrid Isgrenová už v pondělí. Kromě nich se dvoudenního výslechu účastnil také zástupce švédské policie.
Ekvádor nyní vypracuje přepis rozhovoru, který následně předá švédským úřadům. Švédská prokuratura dosud na základě výslechu žádné rozhodnutí o dalším postupu neučinila. Isgrenová ani její kolega neposkytli ani žádný komentář médiím.
Před začátkem výslechu švédské úřady sdělily, že Assange požádají o dobrovolné poskytnutí vzorku DNA. Zda tak učinily a zda ho získaly, zatím není jasné.
Assange je ve Švédsku stíhaný kvůli podezření ze znásilnění, kterého se podle obžaloby dopustil v roce 2010. Australan obvinění odmítá a tvrdí, že je účelové.
Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006. V roce 2010 zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku i v Afghánistánu. Dosud server zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie. Letos v říjnu portál odhalil soukromé e-maily vedoucích činitelů Demokratické strany USA. Ukradená pošta mimo jiné obsahovala části staršího projevu neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové k bankéřům, v němž se někdejší první dáma postavila za finančníky z Wall Street.