Asadovi vojáci udeřili, u Hamá zemřelo přes 200 lidí

Zahraničí Zahraničí
13. 7. 2012 14:14
Pokud se informace opozice potvrdí, půjde o nejkrvavější den od začátku povstání

* Podle opozice celkem ve čtvrtek zemřelo 287 lidí * Prezident Asad nařčení z masakru odmítá. Jde prý o dílo teroristů * Rusko tvrdí, že zmocněnec Kofi Annan bude muset zvýšit své úsilí při vyjednávání

Hamá - Čtvrtek se zřejmě stal nejkrvavějším dnem 16měsíčního povstání proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Při útoku syrských vládních jednotek na vesnice poblíž města Hamá zemřelo podle opozice nejméně 220 lidí. Společně s dalšími incidenty údajně zemřelo 287 lidí, informovala na svém webu televize CNN.

Syrská organizace pro monitorování lidských práv, která sídlí v Londýně, v pátek po poledni uvedla, že podle jejích informací přišlo při krveprolití v obci Tramsá o život 160 lidí, přičemž smrt 40 z nich je zdokumentovaná.

"Každý o někoho přišel"

Opoziční aktivisté s odvoláním na svědky sdělili, že vesnice se dostala pod dělostřeleckou palbu Asadových vojáků. Později prý do ní vtrhly milice, které řadu lidí popravily ranou do hlavy. Většinu obětí prý tvoří civilisté.

"Zdá se, že alávitští ozbrojenci z okolních vesnic přepadli (obec) Tramsá, poté se z ní stáhli povstalečtí obránci a ozbrojenci začali zabíjet obyvatele... Vypadá to, že každá rodina v obci o někoho přišla. Máme jména mužů, žen a dětí z bezpočtu rodin," citovala agentura Reuters jednoho z opozičníků.

Agentura DPA uvedla, že se v místní mešitě zatím podařilo shromáždit těla asi 150 obětí. Podle internetových stránek televize Al-Arabíja by celkový počet mrtvých mohl přesáhnout 250.

Nepřikrášlená válka:

Rusko: Annan musí pracovat víc

Syrská státní televize ze spáchání masakru nařkla "ozbrojené teroristické skupiny" a sdělila, že v bojích přišla o život trojice vojáků. Tvrzení syrské vlády ani povstalců se nedá ověřit, protože syrské úřady brání v práci nezávislým novinářům.

Oblast Hamá nicméně byla terčem vládních útoků už v minulosti.

OSN se snaží prosadit proti Sýrii sankce, naráží ale na nesouhlasný postoj Ruska a Číny. Náměstek ruského ministra zahraničí Genadij Gatilov v pátek prohlásil, že zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Kofi Annan bude muset zvýšit aktivitu při jednáních s opozicí.

"Kofi Annan je hlavním zprostředkovatelem. Dosud jsme ale bohužel neviděli žádné reálné výsledky jeho vyjednávání s opozicí," řekl agentuře Interfax.

Během šestnáct měsíců trvajícího konfliktu v zemi zahynulo nejméně 16 tisíc lidí, převážně z řad civilistů.

 

Právě se děje

Další zprávy