Asad, nebo povstalci? Svět se hádá, kdo útočil plynem

Zahraničí Zahraničí
23. 8. 2013 17:13
K údajnému útoku chemickými zbraněmi došlo v době, kdy v zemi pobývá inspekce OSN.
Foto: Reuters

Moskva/Washington - Byl středeční údajný útok chemickými zbraněmi na předměstí Damašku dílem armády prezidenta Bašára Asada, anebo provokací povstalců?

Názory politiků se diametrálně různí. Od Pekingu po Washington se shodují v podstatě na jediném - vše je potřeba důkladně vyšetřit.

Nejnovější bilance syrské opozice uvádí, že při útocích zemřelo až 1700 lidí. To vše v době, kdy v zemi pobývají inspektoři OSN, kteří mají prověřit dřívější údajné útoky bojovým plynem.

"Věříme, že jde o chemický útok Asadova režimu," prohlásil britský ministr zahraničí William Hague, podle něhož je málo pravděpodobné, že by za masakrem stáli povstalci. Současný vládnoucí režim totiž podle něj "má co skrývat".

Rusko stojí za Asadem

Na Asadovu stranu se staví Moskva, která Sýrii vyzvala, aby umožnila vyšetření incidentu.

Z prohlášení ruského ministerstva zahraničí vyplývá, že útoky považuje za jasnou provokaci. "Signály, že opozice zajistí bezpečnou a účinnou práci inspektorů OSN, bohužel nepřicházejí," píše se v dokumentu.

Čína, která společně s Ruskem dlouhodobě blokuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN, vyzvala, aby nedocházelo k ukvapeným závěrům.

Dění v rozhovoru pro CNN zhodnotil i americký prezident Barack Obama. Ten už poněkolikáté zopakoval, že zřejmě byla překročena "červená čára".

Pokud se zprávy potvrdí, dotkne se to podle něj "hlubokých národních zájmů USA". Zmínka o případné vojenské účasti se ale neobjevila.

Zřejmě nejráznější je tak Francie, která už dlouho volá po vojenské intervenci. Šéf tamní diplomacie Laurent Fabius prohlásil, že pokud se chemický útok potvrdí, je potřeba na něj zareagovat silou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy