Súdánská armáda rozehnala protest, 13 demonstrantů zemřelo. Lidé staví barikády

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2019 13:11
Súdánské bezpečnostní složky v metropoli Chartúmu rozehnaly pokojný protest proti vládě vojenské junty, z místa byla slyšet střelba z těžkých zbraní. Armáda má nyní pod kontrolou téměř celé prostranství, na němž se protest konal. S odvoláním na svědky o tom informovaly arabské televizní stanice a agentura Reuters, podle níž teď tisíce Súdánců stavějí v ulicích barikády. Vůdci protestu uvedli, že při razii, která začala v noci na pondělí, bylo 13 lidí zabito a nejméně 200 dalších utrpělo zranění. Opozice v reakci na krvavý zásah přerušila s armádou politický dialog.
Protesty v Chartúmu 3. června.
Protesty v Chartúmu 3. června. | Foto: Reuters

Tisíce civilistů byly před budovou ministerstva obrany shromážděny od začátku dubna. Po dočasném vojenském vedení země, které nahradilo svrženého prezidenta Umara Bašíra, žádají rychlý přechod k civilní vládě.

Jeden z demonstrantů agentuře AP řekl, že mnoho vojáků obklíčilo místo protestu a zadrželo ty, kteří se pokusili uprchnout. "Využili včerejšího (nedělního) silného deště a zasáhli brzy ráno, aby rozehnali lidi," uvedl.

Podle televize Al-Džazíra speciální jednotky súdánské armády použily k rozhánění demonstrantů slzný plyn a ohlušující granáty. Do zbylých protestujících pak začaly střílet ostrou municí.

"Nyní mají pod kontrolou většinu místa protestu a spálily tam provizorní kliniku. Většina demonstrantů byla rozehnána. Vojáci pomocí vozidel blokují všechny vstupy, aby protestujícím zabránili v návratu," uvedl novinář Mohamed Alamín. Podle jednoho z organizátorů protestu byl tábor demonstrantů téměř kompletně vypálen a nyní v něm zbývají poslední zbytky demonstrantů, kteří nemohou ven ani dovnitř.

Aktivisté po zákroku vojska vyzvali Súdánce, aby jim přišli na pomoc. V ulicích Umdurmánu, který leží na opačném břehu Nilu než hlavní město Chartúm, stavějí barikády z kamení, cihel a hořících pneumatik. V reakci na násilné potlačení protestu opoziční svaz sdělil, že s armádou přerušuje veškerý kontakt a ukončuje jednání o přechodné vládě.

Vojenská rada prostřednictvím svého mluvčího zásah potvrdila s tím, že byl namířen proti "kriminálním živlům" poblíž místa demonstrace. Mluvčí řekl, že demonstranti jsou v bezpečí. Tvrdil, že "protest nebyl rozehnán" a že chaos způsobily "živly", které prchaly z místa v blízkosti protestu.

Po svržení prezidenta Bašíra se vojáci s protestujícími dohodli na struktuře přechodných institucí a na tříletém období, jež má vést k volbám. Zásadní neshoda však panuje ohledně poměru sil mezi oběma stranami v dočasné vládě. Aliance protestních a opozičních skupin zároveň žádá rychlý přechod k civilní vládě.

Velvyslanectví Spojených států v Súdánu vydalo prohlášení, které zákrok armády označuje za chybný a vojenské představitele vyzývá k zastavení "útoků na demonstranty a další civilisty". Britský velvyslanec uvedl, že je velmi znepokojen hlasitou střelbou, kterou slyšel ze své rezidence v Chartúmu. Podle něj pro zásah bezpečnostních sil neexistuje žádné ospravedlnění. Evropská unie vyzvala súdánské vojenské představitele, aby lidem umožnili pokojně protestovat a "urychleně předali moc do rukou civilistů".

 

Právě se děje

Další zprávy