* Osm údajných únosců je ve vazbě v Moskvě. Jde o Rusy, Estonce a Lotyše * Loď vezla náklad dřeva z Finska do Alžírska, plula pod maltskou vlajkou * Možné vysvětlení záhady: Izraelci chtějí zadržet střely S-300 určené Sýrii či Íránu
Moskva - Únos lodi Arctic Sea, plující pod maltskou vlajkou s ruskou posádkou, v létě šokoval Evropu.
Hovořilo se o prvním útoku pirátů v evropských vodách v moderní době. Údajní piráti jsou nyní zadržováni v Rusku, prý za loď požadovali výkupné.
Postupně ale vycházejí najevo informace naznačující, že vše mohlo být úplně jinak. Nemuselo, ale mohlo.
Oficiální ruská verze zní takto: Arctic Sea, řízená patnáctičlennou ruskou posádkou, vezla náklad dřeva z Finska do Alžírska. Šlo o zboží v hodnotě necelých dvou milionů dolarů.
Pak se ztratila kdesi v Lamanšském průlivu. Objevila se znovu až 16. srpna nedaleko Kapverdských ostrovů, východně od afrických břehů. Osm únosců bylo zatčeno. Jde o Rusy a občany Estonska a Lotyšska ruské národnosti.
Této verze se dnes držel na tiskové konferenci i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Spekulace o tom, že plavidlo vezlo tajně náklad protiletadlových raket S-300 do Íránu či Sýrie, označil za nesmysly.
Experti ale poukazují na to, že ruské vysvětlení případu je podivné.
Nedává to smysl
Ruský novinář specializující se na námořní dopravu Michail Vojtenko jako první napsal na internetovém serveru společnosti Sovfracht, že oficiální verze nedávná smysl a Arctic Sea patrně převážela zbraně. Zřejmě určené pro nějakou zemi na Blízkém východě.
"Vypadá to, že šlo o soukromý byznys nějakých státních představitelů," uvedl v rozhovoru pro stanici BBC.
Rozhovor poskytl už z Turecka, kam se uchýlil po telefonických hrozbách na svou adresu. Neznámí muži mu prý vyhrožovali, že jestli bude dál takto mluvit, "zakročí" proti němu.
Vedení Sovfrachtu přitom popírá, že by novinář uprchl. V Istanbulu je prý na služební cestě.
Rakety na palubě?
Zmocněnec Evropské unie pro problémy pirátství, estonský admirál Karmo Touts, také vyjádřil názor, který se blíží hodnocení ruského experta.
"Jako námořník s dlouholetou zkušeností musím říci, že oficiální verze je dosti pochybná. Objevily se zprávy, že na palubě byly rakety. Jinak se celá věc asi vyložit nedá," řekl Touts časopisu Time.
Přibývá spekulací o tom, že pod dřevem byly uloženy zbraně, které se na loď dostaly při jejím předchozím kotvení v Kaliningradu. Tamní přístav je pověstným rájem pro pašeráky.
Televize ABC s odvoláním na izraelské zdroje uvedla, že mohlo jít o dodávku protiletadlových střel S-300 pro Sýrii nebo Írán, a z toho důvodu Arctic Sea "zastavilo" izraelské komando.
S-300 jsou účinnou zbraní proti letounům a před jedenácti lety se kvůli nim málem strhla válka mezi Řeckem a Tureckem, když je Moskva chtěla dodat Kypru.
Vláda židovského státu ale záležitost nekomentuje. ABC se nicméně pozastavuje nad tím, že jen den po nalezení "ztracené lodi" přijel na překvapivou návštěvu Ruska izraelský prezident Šimon Peres. Jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv jej přijal ve své letní rezidenci v Soči.
Koluje také verze, podle níž informaci o nelegálně převážených raketách dostala ruská zpravodajská služba FSB, a Arctic Sea tak zastavili sami Rusové a Izraelci s celou věcí neměli nic společného.
Arctic Sea nyní pluje do ruského černomořského přístavu Novorossijsk, kde bude částečně rozmontována a zkontrolována.