Archeologové našli v Peru obří pohřebiště, indiáni tu obětovali bohům 227 dětí

ČTK ČTK
29. 8. 2019 12:54
Tým archeologů objevil v Peru pohřebiště s ostatky 227 dětí, které při rituálu hromadně obětovala předkolumbovská civilizace Chimú. Ta žila na pobřeží dnešního Peru až do konce 15. století. Jde o největší podobný nález na světě, citovala archeology agentura AFP.
Archeologové v Peru objevili největší dětské rituální pohřebiště | Video: Associated Press

Oběť měla pravděpodobně zmírnit hněv bohů, který byl podle tehdejších obyvatel zodpovědný za přírodní katastrofy, ve skutečnosti zapříčiněné klimatickým jevem El Niño. Archeologové našli důkazy, že v oblasti byla v čase oběti série silných dešťů.

Děti ve věku od čtyř do 14 let byly pohřbeny s hlavou obrácenou směrem k Tichému oceánu, uši jim zdobí stříbrné náušnice. Některé z koster mají ještě kůži a vlasy.

Pohřebiště je v oblasti Pampa la Cruz v přímořském letovisku Huanchaco, zhruba 700 kilometrů severně od hlavního města Lima. Na stejném místě vědci loni v červnu objevili pozůstatky hromadné oběti čítající 56 dětí.

Oblast ale minulý rok proslavilo naleziště Huanchaquito-Las Llamas, kde archeologové odkryli 140 dětských obětí a 200 mladých lam, o nichž soudí, že byly rovněž pohřbeny v jeden den. Kostry měly rozřezané hrudní kosti a žebra, což podle vědců svědčí o tom, že jim při rituálu bylo vyjmuto srdce. Hlavy dětí byly podobně jako na nalezišti Pampa la Cruz otočeny směrem k oceánu.

Říše Chimú byla jedním z nejmocnějších státních útvarů předkolumbovské Ameriky v Andské oblasti. Začala se rodit asi v 10. století v údolí Moche na severu dnešního Peru a největšího rozkvětu dosáhla v polovině 15. století, kdy se rozkládala zhruba na 800 kilometrů dlouhém pásu podél pobřeží. Tehdy se také její vládcové neúspěšně pokusili o expanzi na jih do říše Inků. Těm ale podlehli a kolem roku 1475 se říše Chimú stala součástí inckého impéria.

 

Právě se děje

Další zprávy