Největší oběť bohům v dějinách. Indiáni v Peru zabili 140 dětí kvůli strachu z počasí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 3. 2019 17:52
Šlo nejspíš o vůbec nejmasovější rituální obětování dětí v historii lidstva. Před 550 lety se obyvatelé předkolumbovské Ameriky pokusili zavděčit svým bohům tím, že zabili 140 dětí. Nejmladším bylo pět let, nejstarším čtrnáct. Masový hrob na rituálním nalezišti Huanchaquito-Las Llamas, do kterého je spolu se dvěma stovkami lam pohřbili členové národa Chimú, objevili archeologové loni v létě na severu Peru. Teď odborníci přišli s teorií, která má vysvětlit, co vedlo andský národ k obětování tolika dětí.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: ČTK

Indiáni se zřejmě báli extrémního počasí. Masovou vraždou 140 dívek a chlapců si chtěli Chimúové na svou stranu naklonit bohy po přírodní katastrofě, kterou způsobil klimatický jev El Niňo.

Myslí si to tým antropologů, jejž vede John Verano z Tulane University v americké Louisianě. "Zdá se, že tady máme rituální obětování na zastavení přívalových dešťů, záplav a sesuvů bahna," cituje ho americký deník The New York Times.

Dokazuje to podle něj silná vrstva bahna, která se zachovala na povrchu masového hrobu. Chimúové obývali severozápadní pobřeží dnešního Peru, kde je sucho a prakticky poušť. Bláto tedy znamená, že tam muselo hodně pršet. Takové prudké změny počasí pravidelně přináší El Niňo.  

Záplavy musely Chimům zničit pole, úrodu, zabít zvířata a nejspíš i lidi, domnívají se vědci. Pro obyvatele to znamenalo katastrofu.

"Obětování dětí mohlo být zkrátka nejúčinnějším prostředkem ke komunikaci s nadpřirozenými silami," vysvětlil americkému listu archeolog Haagen Klaus z Univerzity George Masona.

Chimúové obětovali bohům to nejcennější, co měli. Rituál zřejmě proběhl na rozkaz nejvyšších představitelů. Říše Chimů byla jednou z nejmocnějších předkolumbovských říší v oblasti And, než ji v roce 1475 do svého impéria začlenili Inkové.

Archeologové našli na vrstvě bahna stopy dospělých lidí v sandálech, bosých dětí a mladých lam, které obyvatelé na místo dotáhli. Děti ležely asi 300 metrů od moře s hlavou obrácenou na západ k Tichému oceánu, lamy měly hlavy otočené opačně směrem k Andám.

Na lebkách některých dětí našli archeologové červenou barvu, která se zřejmě používala při rituálu. Kostry dětí i lam měly rozřezané hrudní kosti a žebra. K rituálu zřejmě patřilo to, že jim vyňali srdce z těla.

Video: Nečekaný objev. U břehu řeky Amazonky vědci našli jedenáctimetrovou velrybu.

Nečekaný objev. U břehu řeky Amazonky vědci našli 11metrovou velrybu | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy