Největší oběť bohům v dějinách. Indiáni v Peru zabili 140 dětí kvůli strachu z počasí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 3. 2019 17:52
Šlo nejspíš o vůbec nejmasovější rituální obětování dětí v historii lidstva. Před 550 lety se obyvatelé předkolumbovské Ameriky pokusili zavděčit svým bohům tím, že zabili 140 dětí. Nejmladším bylo pět let, nejstarším čtrnáct. Masový hrob na rituálním nalezišti Huanchaquito-Las Llamas, do kterého je spolu se dvěma stovkami lam pohřbili členové národa Chimú, objevili archeologové loni v létě na severu Peru. Teď odborníci přišli s teorií, která má vysvětlit, co vedlo andský národ k obětování tolika dětí.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: ČTK

Indiáni se zřejmě báli extrémního počasí. Masovou vraždou 140 dívek a chlapců si chtěli Chimúové na svou stranu naklonit bohy po přírodní katastrofě, kterou způsobil klimatický jev El Niňo.

Myslí si to tým antropologů, jejž vede John Verano z Tulane University v americké Louisianě. "Zdá se, že tady máme rituální obětování na zastavení přívalových dešťů, záplav a sesuvů bahna," cituje ho americký deník The New York Times.

Dokazuje to podle něj silná vrstva bahna, která se zachovala na povrchu masového hrobu. Chimúové obývali severozápadní pobřeží dnešního Peru, kde je sucho a prakticky poušť. Bláto tedy znamená, že tam muselo hodně pršet. Takové prudké změny počasí pravidelně přináší El Niňo.  

Záplavy musely Chimům zničit pole, úrodu, zabít zvířata a nejspíš i lidi, domnívají se vědci. Pro obyvatele to znamenalo katastrofu.

"Obětování dětí mohlo být zkrátka nejúčinnějším prostředkem ke komunikaci s nadpřirozenými silami," vysvětlil americkému listu archeolog Haagen Klaus z Univerzity George Masona.

Chimúové obětovali bohům to nejcennější, co měli. Rituál zřejmě proběhl na rozkaz nejvyšších představitelů. Říše Chimů byla jednou z nejmocnějších předkolumbovských říší v oblasti And, než ji v roce 1475 do svého impéria začlenili Inkové.

Archeologové našli na vrstvě bahna stopy dospělých lidí v sandálech, bosých dětí a mladých lam, které obyvatelé na místo dotáhli. Děti ležely asi 300 metrů od moře s hlavou obrácenou na západ k Tichému oceánu, lamy měly hlavy otočené opačně směrem k Andám.

Na lebkách některých dětí našli archeologové červenou barvu, která se zřejmě používala při rituálu. Kostry dětí i lam měly rozřezané hrudní kosti a žebra. K rituálu zřejmě patřilo to, že jim vyňali srdce z těla.

Video: Nečekaný objev. U břehu řeky Amazonky vědci našli jedenáctimetrovou velrybu.

Nečekaný objev. U břehu řeky Amazonky vědci našli 11metrovou velrybu | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy