Arabský poloostrov poprvé odhalil stopy dinosaurů

Reuters, man
25. 5. 2008 13:45
Místo nálezu je poblíž jemenské metropole
Kostry dinosaurů, vystavené v muzeu v čínském městě Čchusiung.
Kostry dinosaurů, vystavené v muzeu v čínském městě Čchusiung. | Foto: Reuters

Saná - Pouště a nehostinná krajina Arabského poloostrova byly místem, kde se dosud paleontologům nepodařilo nalézt žádné pozůstatky dinosaurů.

Teď už to ale není pravda. Tým, vedený nizozemskými vědci, identifikoval v Jemenu dobře zachovalé a viditelné stopy jedenácti sauropodů. Býložravých dinosaurů s dlouhými krky a největších zvířat, která kdy chodila po zemském povrchu.

Na délku měřili až přes třicet metrů.

"Vyplnili jsme poslední bílé místo v pomyslné dinosauří mapě. Ještě nikdy jsme na poloostrově nic takového nenašli. Jsem přesvědčená, že je to jen začátek, že tady nalezneme mnohem více," řekla agentuře Reuters paleontoložka Anne Schulpová z univerzity v Maastrichtu.

Jemenská krajina
Jemenská krajina | Foto: Pavel Vondra

Podle ní je na jemenském objevu unikátní, že jde o jedenáctičlenné stádo, jehož členy byly podle otisků i nedospělí jedinci.

Stopy se nacházejí zhruba osmdesát kilometrů severně od jemenské metropole Saná. Vědci jejich stáří odhadují na 150 milionů let. Zvířata obývala planetu zhruba před 228 až 65 miliony lety.

Nález u malé vesnice Madar jako první ohlásil už v roce 2003 jeden z jemenských novinářů. Na základě jeho oznámení se sem vypravili paleontologové.

Přitom rozpoznat stopy pouhým okem je složité vzhledem k jejich velikosti a k tomu, že jsou částečně zakryty pískem i odpadky.

Jemenská vláda už ale rozhodla, že oblast vyčistí, zrekonstruuje, postaví novou silnici a představí nález jako lákavou turistickou atrakci.

Jemenská vláda se podílela na financování paleontologického průzkumu, finančně přispěla také univerzita v Ohiu.

 

Právě se děje

Další zprávy