Varování pro Evropu. Politici využívají konspirační teorie k udržení se u moci

Zahraničí Zahraničí
30. 9. 2018 17:18
Historička Anne Applebaumová ve svém eseji varuje, že se od demokracie může odvrátit každá společnost. Její text vychází v plném znění v novém čísle týdeníku Respekt.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Novinářka a historička Anne Applebaumová ve svém eseji upozorňuje, že současné vlády v Polsku a Maďarsku vytvářejí pocit alternativní reality, díky které se udržují u moci.

"Tato alternativní realita se někdy vyvinula organicky, častěji ale byla pečlivě stvořena s pomoci moderních marketingových technik, segmentace příjemců a kampaní na sociálních sítí," uvádí ve svém textu, který vychází v plném znění v pondělním vydání týdeníku Respekt.

V Polsku se taková realita podle ní točí kolem smolenského neštěstí. V roce 2010 spadl polský letoun, na jehož palubě zahynuli vysocí političtí a vojenští představitelé, kteří cestovali do Ruska uctít oběti Katyňského masakru. Zemřel mimo jiného i prezident Lech Kaczyňski, jednovaječné dvojče současného předsedy vládnoucí strany Právo a spravedlnost.

"Možná se (Jaroslav Kaczyński) nemohl smířit s možností, že Lech a jeho lidé piloty k přistání nutili a vlastně tak havárii způsobili. Nebo možná, podobně jako Donald Trump, uviděl příležitost, kdy mu konspirační teorie pomůže udržet moc," píše Applebaumová o teorii, že za nehodou stojí tajné spiknutí.

Podobnou lež využívá i vládnoucí Fidesz v Maďarsku, který varuje před americkým miliardářem a filantropem Georgem Sorosem. "Jedná se o víru, sdílenou ruskou vládou a americkou alternativní pravicí, v nadlidské schopnosti George Sorose, židovského miliardáře maďarského původu, který údajně konspirační cestou usiluje o zničení národa prostřednictvím záměrného přísunu přistěhovalců, přestože žádní takoví v Maďarsku nejsou," tvrdí Applebaumová.

"Za jistých okolností se od demokracie může odvrátit každá společnost. Vlastně, pokud je historie vůbec nějakým vodítkem, se k demokracii nakonec postaví zády všechny společnosti," varuje historička. 

Celý esej si můžete přečíst v pondělním vydání týdeníku Respekt.

 

Právě se děje

Další zprávy