Za lepší hygienu. Navštívili jsme vesnici v Angole, kde Češi pomáhají stavět latríny

Jan Hejl Jan Hejl
18. 2. 2019 19:11
V zapadlé vesnici Jundo v centrální části Angoly není elektřina ani vodovod, lidé jsou tu odkázáni na zemědělství. Jejich země, která leží na jihozápadě Afriky, se potýká s extrémní chudobou a následky vleklé občanské války.
Latríny pro angolské vesničany. Češi pomáhají v chudé zemi zlepšit hygienu | Video: Jakub Plíhal, Jan Hejl

Kuito, Angola (od našeho zpravodaje) - Vysoký šlachovitý muž v ošoupané uniformě postává u pěšiny, která se obtáčí kolem kukuřičných políček a hliněných domů se střechami ze slámy. U malých obydlí schne v dopoledním žáru prádlo pověšené na dřevěných kůlech. Už v deset hodin je tady minimálně 25 stupňů Celsia.

"Jmenuji se Alberto Engundi," představuje se portugalsky a po chvíli přechází do kmenového nářečí. Je náčelníkem vesnice Jundo v centrální části Angoly, rozlehlé země na jihozápadě Afriky. Není tu elektřina ani vodovod. Místní žijí tradičním způsobem života, odkázáni na zemědělství.

Mapa Angoly
Mapa Angoly | Foto: Aktuálně.cz

Asi šedesátiletý Engundi následně jde vratkým krokem k budce sousedící s jedním z domů. Nízký vchod je zakrytý jen pytlem od brambor. Jednoduchá dřevěná konstrukce pokrytá slámou obklopuje asi tři metry hlubokou díru do země. Takových latrín je ve vesnici, kde žije okolo 550 lidí, více než stovka. S jejich výstavbou pomáhá Člověk v tísni.

Česká nevládní organizace v angolské provincii Bié, jejíž součástí je i vesnice Jundo, spolupracuje se státními úředníky. S nimi šíří osvětu o hygieně a nabádá, aby si každá rodina postavila vlastní toaletu. Pokud se to podaří, vesnice jako celek obdrží osvědčení. Lidé z Junda certifikát dostanou zhruba za půl hodiny.

Zpěv při ceremoniálu

Na plácku u skromně vybavené školy se scházejí nejprve děti a po chvíli přicházejí i dospělí, někteří přímo z pole. Když dorazí úředníci z vedlejšího města, celá skupina už zpívá a tleská.

"Když vykonáváte potřebu venku ve volné přírodě, je to velmi nebezpečné. Přiláká to hmyz, který potom přenáší nemoci," zahajuje improvizovaný ceremoniál udílení certifikátu Člověka v tísni představitel místní vlády Mateus Forma Jamba. Dav vesničanů přihlíží, někteří mu přikyvují.

Mateus Forma Jamba při udílení certifikátu Člověka v tísni.
Mateus Forma Jamba při udílení certifikátu Člověka v tísni. | Foto: Jakub Plíhal

Chybějící latríny jsou podle Jamby jednou z hlavních příčin vážných nemocí. Exkrementy se při deštích dostávají do řek, ve kterých se pak místní umývají nebo z nich pijí. Chudí Angolané tu trpí hlavně na průjmová onemocnění, vážně je ohrožuje i malárie.

Země se stále vzpamatovává z následků občanské války. Krvavý konflikt, který za sebou nechal více než půl milionu mrtvých civilistů, trval téměř 27 let a skončil teprve v roce 2002. Znepřátelené strany, vládní partaj MPLA a rebelové z UNITA, vedly nejtěžší boje nedaleko vesnice Jundo, v asi 50 kilometrů vzdáleném provinčním hlavním městě Kuito.

"Snažíme se setkávat se s co nejvíce zástupci vesnic, ale bohužel nejsme schopni docílit toho, aby k latrínám měli přístup všichni lidé," připouští Mateus Forma Jamba. O to víc ale zdůrazňuje, že si vesničané cení rad, jak záchody postavit.

Děti z vesnice Jundo při udílení certifikátu Člověka v tísni.
Děti z vesnice Jundo při udílení certifikátu Člověka v tísni. | Foto: Jakub Plíhal

Klára Jelínková, šéfka mise Člověka v tísni v Angole, k tomu dodává, že místní jsou v rámci projektu vedení ke zlepšení hygienických návyků. Lidé z neziskové organizace jim například ukazují, jak vykonávání potřeby mimo latríny může kontaminovat vodu a potraviny. "My toalety nestavíme, ale když si obyvatelé uvědomí problémy, které vznikají, když latríny nemají, začnou sami kopat otvory pro toalety a využívat dostupné materiály," popisuje Jelínková.

"Neměnil bych"

Po skončení ceremoniálu náčelník Alberto Engundi odnáší osvědčení o výstavbě latrín. Úředníci z auta vytahují krabici a tři pytle - do vesnice přivezli jako dar sůl a mýdla. Engundi odchází dohlížet na jejich rozdělování.

"Jednoduché latríny jsme stavěli asi tři dny. Máme tu ale i ty z cihel," pochvaluje si lídr vesnice a ukazuje za horizont, kde se stavení svažují z mírného kopce. "Ty cihly samozřejmě musíte vyrobit, což zabere mnohem víc času."

Muž z vesnice Jundo před svým domem.
Muž z vesnice Jundo před svým domem. | Foto: Jakub Plíhal

Při pohledu na obdělaná políčka Engundi stáčí řeč k pěstování zdejších plodin. Místní jedí převážně jídlo připravené z kukuřice, kterou si vypěstují. Na zemědělství jsou závislí. Půda ale v posledních měsících není příliš úrodná, a tak je sklizeň menší. "Čas od času potřebujeme pomoc - převážně starší lidé, kteří jsou nemocní," vysvětluje.

Dostat se do zdravotnického zařízení je odtud velmi obtížné. V Angole je kvůli chudobě a někdejší válce zničená infrastruktura. Do vesnice Jundo vede z hlavní silnice jen několikakilometrová cesta plná děr připomínající tankodrom. Peněz na už tak nedostupné léky je málo. Při otázce, jestli je Engundi i navzdory problémům ve vesnici šťastný, odpovídá ale skoro okamžitě. "Ano, neměnil bych," přikyvuje.

Jak Člověk v tísni pomáhá v Angole

Česká nezisková organizace Člověk v tísni v Angole působí od roku 2006, za tu dobu zde pomohla více než 875 tisícům lidí. Působí především v provinciích Bié, Huambo a Huíla v centrálních částech země. Věnuje se hlavně rozvoji občanské společnosti a posilování práv zranitelných skupin obyvatelstva (především pak žen a chudých obyvatel), zdravotnictví a zemědělství. Kromě toho také pomáhá s hygienickými programy, stavbou toalet nebo studní.

Cesta byla podpořena z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 7 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy