Anglie a Pákistán: Válka kvůli kriketu?

Martin Novák Martin Novák
21. 8. 2006 18:15
Londýn/Islámábád - Pákistán se bouří. Tentokrát ne kvůli karikaturám, islámu či americké politice. Důvodem je kriket.
Anglický hráč při nedělním nedohraném zápase s Pákistánem v Londýně.
Anglický hráč při nedělním nedohraném zápase s Pákistánem v Londýně. | Foto: Reuters

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTĚ SI

Zejména pak přesvědčení, že australský rozhodčí poškodil pákistánský tým.

Nedělní zápas Anglie - Pákistán zůstal v Londýně nedohrán, protože Asijci odmítli pokračovat ve hře. Učinili tak na protest proti výrokům australského sudího Darrella Haira, který je prý výrazně poškodil a nařkl je z podvádění.

Podle anglických archivů je to poprvé ve více než stoleté historii této hry, kdy zůstal mač na tak vysoké mezinárodní úrovni nedohrán.

Pákistánci jsou stejně jako Indové, Bangladéšané a Srílančané kriketoví fanatici. Popularita této hry v Jižní Asii výrazně převyšuje oblibu fotbalu a sami Pákistánci položertem tvrdí, že kriket je po islámu druhým náboženstvím v zemi.

Pákistánský tým opouští hrací plochu.
Pákistánský tým opouští hrací plochu. | Foto: Reuters

Zejména zápasy dvou sousedních rivalů Indie s Pákistánem jsou v obou státech sledované se zatajeným dechem.

Urážka Pákistánu

Tomu odpovídá i reakce na nedělní skandál. Celá země je na nohou, všechny deníky informují o "křivdě" palcovými titulky na prvních stranách. Bývalý slavný hráč kriketu Imran Chán nazval australského rozhodčího minihitlerem a fundamentalistou.

Do záležitosti se vložil i pákistánský prezident Parvíz Mušaraf, nadšený fanoušek kriketu. Telefonoval kapitánovi pákistánského týmu a vyjádřil mu podporu. Rozhodčí Hair podle Mušarafa "urazil Pákistán."

Emoce se objevily v ne zrovna vhodnou dobu. V Londýně je ve vazbě 22 Britů převážně pákistánského původu, podezřelích z plánů vyhodit do vzduchu deset letounů na trase mezi Velkou Británií a USA. Kriket takdostal politický rozměr, protože v Británii nyní nelze označit Pákistán za příliš oblíbenou zemi. #ifnobox

Pákistánská kriketová federace spor ještě více vyhrotila, když oznámila, že pákistánská reprezentace už nebude nikdy hrát žádný zápas, na který bude jako rozhodčí delegován Hair.

Australan má pověst muže, který nemá rád jihoasijské týmy. Pákistán si na něj už jednou stěžoval, stejně tak jako Srí Lanka.

Britská média se shodují v názoru, že do kriketu vstoupily politika a nacionalismus. Což může znamenat pro tuto hru, které se na špičkové úrovni věnuje jen několik málo států, začátek konce.

Pálkař a terorista

Emoce na kriketové scéně propukly tento měsíc už jednou. Komentátor jihoafrické televize označil v utkání ze Srí Lankou jednoho z muslimských hračů JAR za teroristu.

"Terorista dostal dalšího pálkaře," řekl bývalý hráč Dean Jones na adresu Jihoafričana Hashima Amly.

Trenér pákistánské reprezentace prochází prázdným stadiónem.
Trenér pákistánské reprezentace prochází prázdným stadiónem. | Foto: Reuters

V Jihoafrické republice, kde žije početná a politicky aktivní muslimská komunita, vyvolal výrok velké pobouření, stejně tak v Pákistánu a Bangladéši. Amla je silně věřící muslim a na znamení své víry nosí plnovous.

S hlavním sponzorem národního týmu, pivovarem SA Breweries, si navíc vyjednal, že nemusí na dresu mít logo piva Castle Lager.

"Bylo to hloupé a naprosto necitlivé, Ironií je, že jsem přítelem většiny hráčů z pakistánské reprezentace, kteří jsou všichni muslimy," omluvil se Jones v oficiálním prohlášení.

Pákistán se za včerejší skrečování omluvit nehodlá a kapitána reprezentace Inzamama Háka zřejmě čeká přísný trest.

Kapitán se hají: "Tato hra není jen o vítězství či porážce. Je to i o cti a vzájemném respektu. A dobré jméno vlastní země je na prvním místě."

 

Právě se děje

Další zprávy