reklama
 
 

Angela Merkelová je Osobností roku 2015. Je kancléřkou svobodného světa, píše Time

AKTUALIZOVÁNO 9. 12. 2015
Osobností roku 2015 je podle časopisu Time německá kancléřka Angela Merkelová. Letos prohlásila, že Německo otevře náruč lidem, kteří prchají před válkou a pronásledováním. Uprchlická krize je hlavní událostí roku a Merkelová hlavní postavou, zhodnotil krizi Time.
Doporučujeme

New York - Americký časopis Time vyhlásil vítěze tradiční ankety Osobnost roku.

Letos se jí stala německá kancléřka Angela Merkelová, kterou časopis označuje za nejmocnější evropskou lídryni, která je "uprchlicí z dob a míst, kde by její síla byla nemyslitelná".

"Německá demokratická republika, kde Angela Merkelová vyrůstala, nebyla ani demokratická, ani republika. Byla to orwellovská hororová show, kde železná opona našla doslovný výraz v podobě Berlínské zdi," píše Time.

Časopis se rozhodl vybrat Merkelovou také kvůli její roli při zprostředkování příměří na Ukrajině a při vyjednávání o setrvání Řecka v eurozóně. Hlavní roli však sehrála uprchlická otázka.

"Svým pohledem na uprchlíky jako na oběti hodné záchrany spíše než na vetřelce, které je třeba zapudit, vsadila tato žena vychovaná za železnou oponou na svobodu," uvedla v komentáři šéfredaktorka časopisu Nancy Gibbsová.

Na oznámení Time reagoval mluvčí spolkové kancléřky Steffen Seibert: "Jsem si jist, že kancléřka toto uvítá jako další motivaci ve své práci.“

 Mezi favority na titul osobnost roku 2015 byli také vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí nebo americký prezidentský kandidát Donald Trump.

Time vyhlašuje osobnost už od roku 1927. Stali se jí v minulosti například Stalin, Hitler, Churchil, Gándhí, Chomejní, papež Jan Pavel II., Gorbačov nebo Putin.

autor: Zahraničí

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama