Anatomie v obýváku nebude. Dr. Smrt změnil plán

Blahoslav Hruška
6. 2. 2008 7:35
Německý anatom chtěl prodávat vypreparovaná těla
Bodies v Lucerně. Podle Hagensova patentu.
Bodies v Lucerně. Podle Hagensova patentu. | Foto: Ondřej Besperát

Heidelberg - Řez z dědečkovy nohy v decentním rámečku nebo tatínkova nabalzamovaná ruka ve vitrínce nad postelí.

Takové morbidní domácí panoptikum by bylo už zanedlouho možné. Kontroverzní německý anatom Gunther von Hagens, přezdívaný doktor Smrt, totiž plánoval prodej svých plastinátů, tedy těl konzervovaných polymery, všem zájemcům.

"Mým cílem je anatomii demokratizovat a lidské preparáty prodávat lidem," prohlašoval Hagens ještě počátkem týdne pro server Spiegel Online. Pro "umělecká díla přírody", jak profesor anatomie ze slovutné univerzity v Heidelbergu své preparáty nazývá, dokonce jeho firma Plastinate s.r.o. vypracovala i ceník.

Celé tělo by tak bylo k mání za 50 tisíc eur, podélný řez tělem za 12 tisíc, "kolekce 16 horizontálních řezů" z různých částí těla za 1400 až 2800 eur.

V úterý ale Hagens svůj projekt prodeje plastinátů do domácností odvolal. "Lituji, že veřejné úvahy načas mohly živit pochyby o mé vysoké etické zodpovědnosti plastinátora," napsal anatom na svých webových stránkách.

Zájemci o plastinaci i z ČR

I tak se ale Hagens domnívá, že plastikace má budoucnost nejen jako výukový materiál pro odborníky a studenty. Firma Plastinate již připravuje prvních 500 těl od soukromých dárců, dalších 7500 lidí se už "dr. Smrti" upsalo. Je mezi nimi i několik zájemců z Česka.

"Dvě třetiny zájemců vidí v plastinaci novou formu pohřbu," upozorňuje Hagens.

Plastináty zhotovené na základě Hagensova patentu ostatně už plní i výstavní prostory. Show Bodies hostila loni také Praha.

Čtěte více: Kvůli výstavě mrtvol v Lucerně se bude měnit zákon

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy