Analýza: "Zemřeš, americký šmejde." Jak Ukrajinci ohnuli realitu a nabili Rusům

mk bb mk, bb
30. 5. 2023 12:54
Mělo to být jen video zachycující setkání amerického republikánského senátora Lindseyho Grahama s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ruští propagandisté z něj ale udělali důkaz americké nenávisti vůči Rusům. Na smeč jim přitom nahráli samotní Ukrajinci, jak ukazuje analýza tří rozdílně vypadajících videí. Na všech je vidět stejné setkání, jehož vyznění výrazně pozměnil finální střih.
Foto: Reuters

Video č. 1: Jak o setkání informovali Ukrajinci

Na sestříhaném videu z pátečního setkání Grahama se Zelenským, které zveřejnila kancelář ukrajinské hlavy státu, bylo slyšet, jak Graham říká, že "Rusové umírají", a hned následuje jeho výrok, že americká podpora jsou "nejlépe utracené peníze".

Co řekl americký senátor Lindsey Graham podle Ukrajinců. | Video: Aktuálně.cz/Facebook/Володимир Зеленський

Video č. 2: Jak o setkání informovali Rusové

Výroku si ihned všimli tvůrci propagandistického pořadu Večer s Vladimirem Solovjovem. Hlavní hvězda Grahama v souvislosti s výrokem označila za "šmejda, který zdechne - na rozdíl od ruského lidu". Video doprovází komentář napodobující hlas Zelenského, jeho dikce nenechává nikoho na pochybách, že Američané Rusy skutečně nenávidí. Přesně tak, jak se to hodí prokremelské propagandistické mašinerii. Rusové si na konci ještě vymysleli větu, kterou Graham neřekl, že umírání Rusů "ulehčí život".

Co řekl americký senátor Lindsey Graham podle Rusů. | Video: Aktuálně.cz/smotrim.ru/

Video č. 3: Jak to bylo doopravdy

Jenže skutečnost vypadala jinak. Agentura Reuters zveřejnila celý záznam krátkého hovoru, z nějž upravená ukrajinská a ruská videa vznikla. Vyjádření Grahama o "nejlépe utracených penězích" a "umírajících Rusech" podle tohoto kompletního záznamu vůbec nesouvisela:

Co řekl americký senátor Lindsey Graham podle Reuters. | Video: Reuters

Graham v reakci na ruskou kritiku uvedl, že pouze pochválil kuráž Ukrajinců při jejich odporu proti ruské invazi. Republikán z Jižní Karolíny, který je znám svými jestřábími názory na zahraniční politiku, je otevřeným zastáncem větší vojenské podpory Ukrajiny v jejím boji proti Rusku.

Ruský vyšetřovací výbor v neděli uvedl, že zahajuje vyšetřování Grahamových výroků, aniž by upřesnil, z jakého trestného činu je podezřelý. Rusko už dříve zařadilo desítky amerických úředníků a volených politiků na seznamy osob, kterým zakázalo vstup do země, ale jen zřídka usilovalo o zatčení vysokých amerických činitelů, podotkla agentura Reuters.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy