Analýza - Srí Lanka je na samém pokraji mimořádně násilné občanské války, jakou tento ostrov, už několik desetiletí zkoušený nevraživostí i otevřenými násilnostmi mezi většinovými Sinhálci a menšinovými Tamily, ještě nezažil.
Srílančané jsou sice na stav permanentního nebezpečí zvyklí, dosud ale zápolení mezi srílanskými vládními silami a povstalci z organizace Tygři osvobození tamilského Ílámu (LTTE) vesměs patřilo do kategorie tzv. konfliktů nízké intenzity.
Právě letošek by však mohl přinést to, co si nikdo nepřál: opravdovou válku se vším ošklivým, co k ní patří.
Čtěte více: Colombem otřásl další silný výbuch. Začala válka?
Na zemi, na moři i ve vzduchu
Jen od začátku nového roku zahynuly při těžkých bojích na severu ostrova, kde by si tamilští povstalci přáli mít vlastní stát, desítky, možná i stovky mužů a žen ve zbrani.
I když obě strany zpravidla svá tvrzení o ztrátách způsobených nepříteli nafukují, o tom, že krev teče proudem, není třeba pochybovat.
Srílanská armáda má sice mnohonásobnou převahu i lepší vybavení, tamilští Tygři ale tuto nevýhodu smazávají vlastním nasazením hraničícím se sebeobětováním (někdy doslova) a důkladně zvládnutou taktikou guerillového boje, kterou si za čtvrt století, co vedou svou ozbrojenou kampaň proti centrální vládě, dokonale osvojili.
Jejich výpady se neodehrávají pouze v džungli, ale často i v městském prostředí, kde jejich teroristické akce včetně nasazování sebevražedných útočníků často zasahují i nevinné civilisty.
Již delší dobu kontrují srílanskému námořnictvu i v pobřežních vodách, kde za pomoci člunů napadají válečné lodi a další vojenská plavidla a od loňského března disponují také vůbec poprvé v dějinách vlastní letkou, sestávající z několika podomácku upravených sportovních letounů Zlín české výroby, schopných nést bomby.
O tom, jak účinnou hrozbu tyto zdánlivě neškodné stroje představují, se mohly srílanské vládní jednotky již několikrát přesvědčit na vlastní kůži.
Příměří padlo
Neklamnou předzvěstí příchodu války se minulý týden stalo oznámení vlády v Colombu, že odstupuje od dohody o příměří, kterou obě strany uzavřely v únoru 2002, když pod patronací norské vlády zahájili jednání, jež vzápětí uvízla na mrtvém bodě.
"Dohodu o příměří porušili tamilští Tygři bezmála desettisíckrát, můžeme ji tedy anulovat," řekl britské BBC mluvčí kabinetu pro bezpečnostní záležitosti Keheliya Rambukwella a dodal, že vláda především musí myslet na národní bezpečnost, která "je ohrožena na každém rohu".
Přinejmenším od poloviny roku 2006 střety mezi srílanskou armádou a povstalci z LTTE opět nabraly na dřívější intenzitě a za posledních 12 měsíců si vyžádaly přes pět tisíc lidských životů. Celkem padlo vleklému konfliktu za oběť přes 70 tisíc lidí.
Srílanská vláda tvrdí, že zatím nad mírovým procesem definitivní křížek neudělala, chce však před případným obnovením rozhovorů povstalce co nejvíce vojensky oslabit.
A co je obzvlášť alarmující, vypovězení dohody o příměří znamená i nucený odchod norských pozorovatelů, kteří se snažili obě znesvářené strany tu více, tu méně úspěšně držet na uzdě.
Tím de facto padá i poslední možnost, jak nezávisle prošetřovat případy násilností a ověřovat tvrzení obou stran, jež se vzájemně obviňují z porušování zavedených konvencí.
O zákeřnosti konfliktu svědčí i fakt, že obě strany hojně využívají nášlapných protipěchotních min, které se zbytek světa snaží jednou provždy zakázat
Vyhlídky na mír v nedohlednu
Jak informovala BBC, srílanská vláda svým rozhodnutím o vypovězení příměří zklamala nejen Norsko, ale i sousední Indii, která kdysi tamilské Tygry vyzbrojovala, aby se později sama na ostrově vojensky angažovala ve snaze vynutit si klid zbraní (bývalý indický premiér Rádžív Gándhí za to v roce 1991 zaplatil životem, když se stal obětí sebevražedného útoku atentátnice z řad LTTE).
"Jsme přesvědčeni, že problém nelze vyřešit vojensky," zhodnotil poslední krok srílanské vlády mluvčí vlády v Dillí.
I některé další zahraniční vlády vyjádřily nad krachem příměří politování, jejich řídké projevy zájmu omezující se prakticky jen na verbální apely mají ale v praxi nulový dopad a celkově se dá říci, že mezinárodní zájem o řešení konfliktu na Srí Lance v posledních letech opadl.
Jediné praktické kroky cizích vlád směřovaly takřka výhradně k účinnějšímu postupu proti exilovým zástupcům LTTE či jejich sympatizantům, kteří pro Tygry v zahraničí sháněli zbraně či finance.
Ovšem například malajsijská vláda této záminky nedávno využila k uvěznění několika lidskoprávních aktivistů z řad tamní tamilské komunity. Obvinila je z napojení na teroristickou organizaci (=LTTE), přestože jejich pouliční protesty se týkaly výhradně zoufalého postavení indické menšiny v Malajsii.