Americký Senát schválil vojenský rozpočet ve výši 716 miliard dolarů, má prý být i odpovědí Číně

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2018 22:54
Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Donald Trump, od nějž média neočekávají výhrady.
Námořní síly USA ve Středozemí, ilustrační foto.
Námořní síly USA ve Středozemí, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Senát Spojených států dnes poměrem 87 hlasů ku desíti schválil rozpočet pro armádu na příští finanční rok. Zákon o vojenském rozpočtu počítá s výdaji ve výši 716 miliard dolarů (15,7 bilionu korun) a umožňuje růst platů vojáků v průměru o 2,6 procenta. Jde o největší přilepšení za posledních devět let, napsala agentura AP.

Rozpočet nyní dostane k podpisu americký prezident Donald Trump, od nějž média neočekávají výhrady. Zákon sice nevyčleňuje prostředky pro vytvoření samostatných "vesmírných sil", což Trump letos několikrát avizoval, ale umožňuje uspořádání vojenské přehlídky, kterou by prezident rád viděl v listopadu ve Washingtonu. Rozpočtový zákon dále obsahuje například ostře sledovaný paragraf zmocňující hlavu státu, aby zrušila sankce proti zemím, které si v minulosti opatřily ruské zbraně, ale nyní mají zájem o zbraně americké.

Podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) je také cílem nového rozpočtu odpovědět na některé kroky Číny, jako je například zvýšená aktivita vojáků v Jihočínském moři nebo snaha získat nejmodernější americké technologie. AP ale uvádí, že schválené kompromisní znění zákona poněkud otupilo postihy vůči čínskému telekomunikačnímu gigantu ZTE a neobnovuje opatření, která by omezila jeho nákupy amerických součástek.

Letošní zákon o rozpočtu "je odrazem rostoucího konsensu v Kongresu a mezi zástupci bezpečnostních složek, že svět vstupuje do nové éry rivality velmocí, v níž musí Spojené státy přidat, aby se mohly měřit s Čínou a Ruskem", napsal WSJ. Deník se odkazuje mimo jiné na zveřejněnou sumarizaci zákona, podle níž se Čína snaží prostřednictvím "modernizace armády, vlivových operací a predátorských ekonomických praktik" tlačit na své sousedy s úmyslem přetvořit indo-pacifickou oblast k vlastnímu prospěchu.

Mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu reagoval slovy, že schválení zákona vážně poškodí důvěru mezi Pekingem a USA. Naopak republikánský senátor Marco Rubio rozpočet nepodpořil, protože jej považoval za příliš mírný ve vztahu k Číně. "Musíme začít brát vážně hrozbu, kterou Čína představuje pro tuto zemi, protože čas se nám na to krátí," citovala senátora AP.

 

Právě se děje

Další zprávy