Brusel/Berlín - Summit Evropské unie v Bruselu ovládla "nedůvěra". Žádné jiné slovo nezní z tiskových konferencí, kuloárů i médií, která o setkání špiček EU referují, tak často jako tohle.
Po sérii nových odhalení, mimo jiné o odposlouchávaném telefonu německé kancléřky Angely Merkelové, Evropa přestává důvěřovat svému nejdůležitějšímu spojenci - Americe.
Právě nedůvěra přitom může ohrozit klíčový evropsko-americký "projekt", boj s terorismem. Ve společném prohlášení na to upozornili šéfové států a vlád evropské osmadvacítky.
To, co se teď děje mezi Evropou a USA, totiž - krom jiného - komplikuje spolupráci tajných služeb. "Potřebujeme důvěru mezi spojenci a partnery. Tuto důvěru je teď třeba znovu vybudovat," řekla v Bruselu kancléřka Merkelová.
Kodex tajných služeb
Změnit zaběhnuté pořádky, kdy se tajné služby USA zjevně ve velkém nabourávají do mailů i telefonů v mnoha členských zemích EU, má zvláštní mise, kterou povedou Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande.
S Američany chtějí do prosince vyjednat kodex chování tajných služeb.
K německo-francouzské iniciativě se může připojit jakákoliv další země EU. Účast je dobrovolná; bezpečnost (včetně zpravodajských služeb) je totiž čistě v kompetenci národních vlád.
Jednání s USA tak nemohou běžet přes Brusel, ale po bilaterální lince.
"Neakceptovatelné"
"Je to tak, že Německo a Francie převezmou vedení rozhovorů. Pokud se budou v pravidelných odstupech objevovat podezření, musí být vše hned vysvětleno," vysvětlil na summitu rakouský premiér Werner Faymann. "Něco takového nelze odkládat," cituje ho německý list Süddeutsche Zeitung.
"Na začátku přišlo Německo s Francií se společnou pozicí. Pak jsme se shodli na textu," dodal prezident Evropské rady Herman Van Rompuy. Žádná z 28 zemí prý nic nenamítala, naopak.
Stanice BBC cituje několik evropských premiérů, kteří počínání USA v Bruselu označili za "neakceptovatelné".
Specifická je pozice Velké Británie, která s americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA) úzce spolupracuje. Britský premiér David Cameron naopak zdůraznil, že Evropa je bezpečná právě díky agentům z Ameriky.
V boji proti americkému špehování na území Evropy se však nehodlají angažovat ani Češi. Novinářům to po summitu EU řekl český premiér Jiří Rusnok.
Nemá prý žádné informace o tom, že by se kauza týkala českých veřejných činitelů či České republiky.
Centrum špionů v Berlíně?
Na plné obrátky běží i "vyšetřování" hackerských útoků agentů NSA v jednotlivých evropských zemích.
Německá levice (sociální demokraté, ale hlavně Die Linke a Zelení) kupříkladu tlačí na to, aby se odposlechy Angely Merkelové zabýval Bundestag. Tamní ministr vnitra zase požaduje pravdivé a detailní informace po americké ambasádě v Berlíně.
Jak napsal list Süddeutsche Zeitung, americké tajné služby totiž zjevně mají odposlouchávací program, určený speciálně pro konzuláty a velvyslanectví. Takzvaný Special Collection Service.
"Existuje podezření, že v přísně střežené budově Američanů (kousek od Braniborské brány v Berlíně) byla instalována odposlouchávací zařízení a že odtamtud američtí agenti prováděli špionáž, namířenou proti jiným ambasádám v Berlíně, ministerstvům a možná i úřadu kancléřky," tvrdí vlivný německý deník.