Americké špehování Evropy ohrožuje boj s terorem

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
25. 10. 2013 16:10
Aféra s odposlechy narušuje spolupráci tajných služeb, zaznělo na summitu Unie
Centrum americké špionáže v Berlíně? Ambasáda USA u Braniborské brány.
Centrum americké špionáže v Berlíně? Ambasáda USA u Braniborské brány. | Foto: Reuters

Brusel/Berlín - Summit Evropské unie v Bruselu ovládla "nedůvěra". Žádné jiné slovo nezní z tiskových konferencí, kuloárů i médií, která o setkání špiček EU referují, tak často jako tohle.

Po sérii nových odhalení, mimo jiné o odposlouchávaném telefonu německé kancléřky Angely Merkelové, Evropa přestává důvěřovat svému nejdůležitějšímu spojenci - Americe.

Právě nedůvěra přitom může ohrozit klíčový evropsko-americký "projekt", boj s terorismem. Ve společném prohlášení na to upozornili šéfové států a vlád evropské osmadvacítky.

Merkelová a Hollande - spojenci proti americkým tajným službám.
Merkelová a Hollande - spojenci proti americkým tajným službám. | Foto: Reuters

To, co se teď děje mezi Evropou a USA, totiž - krom jiného - komplikuje spolupráci tajných služeb. "Potřebujeme důvěru mezi spojenci a partnery. Tuto důvěru je teď třeba znovu vybudovat," řekla v Bruselu kancléřka Merkelová.

Kodex tajných služeb

Změnit zaběhnuté pořádky, kdy se tajné služby USA zjevně ve velkém nabourávají do mailů i telefonů v mnoha členských zemích EU, má zvláštní mise, kterou povedou Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande.

S Američany chtějí do prosince vyjednat kodex chování tajných služeb.

K německo-francouzské iniciativě se může připojit jakákoliv další země EU. Účast je dobrovolná; bezpečnost (včetně zpravodajských služeb) je totiž čistě v kompetenci národních vlád.

Jednání s USA tak nemohou běžet přes Brusel, ale po bilaterální lince.

A protester supporting Edward Snowden, a former contractor at the National Security Agency (NSA), holds a placard depicting U.S. President Barack Obama during a demonstration in Hong Kong June 15, 2013. FBI Director Robert Mueller said on Thursday that authorities would move aggressively to track down Snowden and hold him accountable for leaking the details of extensive and top-secret U.S. surveillance efforts. REUTERS/Bobby Yip (CHINA - Tags: LAW POLITICS SCIENCE TECHNOLOGY) Published: Čer. 15, 2013, 10:21 dop.
A protester supporting Edward Snowden, a former contractor at the National Security Agency (NSA), holds a placard depicting U.S. President Barack Obama during a demonstration in Hong Kong June 15, 2013. FBI Director Robert Mueller said on Thursday that authorities would move aggressively to track down Snowden and hold him accountable for leaking the details of extensive and top-secret U.S. surveillance efforts. REUTERS/Bobby Yip (CHINA - Tags: LAW POLITICS SCIENCE TECHNOLOGY) Published: Čer. 15, 2013, 10:21 dop. | Foto: Reuters

"Neakceptovatelné"

"Je to tak, že Německo a Francie převezmou vedení rozhovorů. Pokud se budou v pravidelných odstupech objevovat podezření, musí být vše hned vysvětleno," vysvětlil na summitu rakouský premiér Werner Faymann. "Něco takového nelze odkládat," cituje ho německý list Süddeutsche Zeitung.

"Na začátku přišlo Německo s Francií se společnou pozicí. Pak jsme se shodli na textu," dodal prezident Evropské rady Herman Van Rompuy. Žádná z 28 zemí prý nic nenamítala, naopak.

Stanice BBC cituje několik evropských premiérů, kteří počínání USA v Bruselu označili za "neakceptovatelné".

Specifická je pozice Velké Británie, která s americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA) úzce spolupracuje. Britský premiér David Cameron naopak zdůraznil, že Evropa je bezpečná právě díky agentům z Ameriky.

V boji proti americkému špehování na území Evropy se však nehodlají angažovat ani Češi. Novinářům to po summitu EU řekl český premiér Jiří Rusnok.

Nemá prý žádné informace o tom, že by se kauza týkala českých veřejných činitelů či České republiky.

Centrum špionů v Berlíně?

Angela Merkelová na summitu v Bruselu.
Angela Merkelová na summitu v Bruselu. | Foto: Reuters

Na plné obrátky běží i "vyšetřování" hackerských útoků agentů NSA v jednotlivých evropských zemích.

Německá levice (sociální demokraté, ale hlavně Die Linke a Zelení) kupříkladu tlačí na to, aby se odposlechy Angely Merkelové zabýval Bundestag. Tamní ministr vnitra zase požaduje pravdivé a detailní informace po americké ambasádě v Berlíně.

Jak napsal list Süddeutsche Zeitung, americké tajné služby totiž zjevně mají odposlouchávací program, určený speciálně pro konzuláty a velvyslanectví. Takzvaný Special Collection Service.

"Existuje podezření, že v přísně střežené budově Američanů (kousek od Braniborské brány v Berlíně) byla instalována odposlouchávací zařízení a že odtamtud američtí agenti prováděli špionáž, namířenou proti jiným ambasádám v Berlíně, ministerstvům a možná i úřadu kancléřky," tvrdí vlivný německý deník.

 

Právě se děje

Další zprávy