Washington - Americké přístavy nejsou bezpečné a mohou se skrze ně do Spojených států dostat zbraně hromadného ničení. Tvrdí to zpráva Kongresu Spojených států, o které informovala agentura AP.
Problémem je přibližně osm tisíc společností, kterým jsou poskytovány úlevy při bezpečnostních prověrkách jejich nákladu.
Za to mají tyto firmy americkému úředníkům Celní a hraniční ochrany (CBP) představit svůj bezpečnostní plán, který musí splňovat jistá základní kriteria.
Společnosti musí také celníkům dovolit, aby mohli plnění tohoto plánu kdykoliv zkontrolovat.
Certifikát bez prověření
Podle zprávy však mnoho společností získává úlevy, aniž by bylo fungování jejich bezpečnostních plánů prověřeno. Příčinou jsou omezené prostředky amerických celních úřadů, stejně jako jejich neochota svěřit audit společností třetí straně.
Jiným problémem je, že společnosti získávají certifikát ještě předtím, než úřady zkontrolují, že se opravdu řídí jejich připomínkami. V některých případech to celníci nezkontrolovali vůbec.
„Dokud celní úřad nepřekoná tyto kolektivní výzvy, nebude schopen ujistit Kongres a jiné, že společnosti, které jsou součástí C-TPAT a kterým byly poskytnuty úlevy při kontrole jejich kontejnerových zásilek mířících do USA, doopravdy uplatňují náležitá bezpečnostní opatření," píše se ve zprávě.
Přístavy: stejné nebezpečí jako letadla
Program s názvem Celní a obchodní partnerství proti terorismu (C-TPAT) byl zahájen v listopadu 2001. Původně se ho účastnilo pouze sedm velkých amerických společností.
Postupně však počet účastníků mohutně vzrostl. Kromě lodních společností se ho účastní i letecké, silniční a železniční dopravci a někteř zahraniční výrobci.
Podle zprávy Komise 11. září z roku 2004 představuje terorismus v přístavech stejně velké či ještě větší riziko, než v letecké dopravě.