Americké firmy sledují s obavami hurikán Joaquin. Obávají se scénáře z roku 2012

ČTK ČTK
30. 9. 2015 21:06
Tropická bouře Joaquin, která se blíží k Bahamským otrovům, nabyla síly hurikánu kategorie 1. Podle předpovědi amerického Národního střediska pro hurikány by se měla stočit k východnímu pobřeží Spojených států a přejít do kategorie 2 podle pětistupňové Saffir-Simpsonovy škály s větry dosahujícími rychlosti 154-177 kilometrů za hodinu. Panují obavy, že by hurikán takové síly mohl způsobit podobné škody jako hurikán Sandy před třemi lety.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Americké energetické společnosti se připravují na možnost, že na New York počátkem příštího týdne udeří hurikán Joaquin. Obávají se, že by mohl způsobit podobné škody jako hurikán Sandy v roce 2012, napsala ve středu agentura Reuters.

Tropická bouře Joaquin už nabyla síly hurikánu kategorie 1 a nyní se blíží k Bahamským ostrovům, od nichž je zhruba 300 kilometrů daleko na východ

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) předpovídá, že se živel stočí k východnímu pobřeží Spojených států a přejde do kategorie 2 podle pětistupňové Saffir-Simpsonovy škály s větry dosahujícími rychlosti 154-177 kilometrů za hodinu.

I když trasa postupu cyklony je zatím nejistá, NHC předpokládá, že hurikán k pevnině dospěje začátkem příštího týdne někde mezi Severní Karolínou a New Yorkem.

Podle dosavadních údajů se zdá, že Joaquin "jde ve stopách" podobných postupu hurikánu Sandy. Ten ve Spojených státech připravil o život více než sedm desítek lidí a způsobil škody ve výši přesahující 50 miliard dolarů (přes 1,2 bilionu korun).

 

Právě se děje

před 22 minutami

Soud nevyloučil pro podjatost soudce v Rathově kauze

Vrchní soud v Praze nevyloučil pro podjatost soudce v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jak o to žádala společnost Metrostav. Případ ponechal trestnímu senátu, jehož členy jsou Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach. Uvedl to server Lidovky.cz. Stavební společnost podle něj podala proti rozhodnutí stížnost.

Metrostav již v únoru neuspěl s návrhem na přeložení odvolacího řízení kvůli dění kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství z pražského vrchního soudu do Olomouce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy