Americké firmy sledují s obavami hurikán Joaquin. Obávají se scénáře z roku 2012

ČTK ČTK
30. 9. 2015 21:06
Tropická bouře Joaquin, která se blíží k Bahamským otrovům, nabyla síly hurikánu kategorie 1. Podle předpovědi amerického Národního střediska pro hurikány by se měla stočit k východnímu pobřeží Spojených států a přejít do kategorie 2 podle pětistupňové Saffir-Simpsonovy škály s větry dosahujícími rychlosti 154-177 kilometrů za hodinu. Panují obavy, že by hurikán takové síly mohl způsobit podobné škody jako hurikán Sandy před třemi lety.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Americké energetické společnosti se připravují na možnost, že na New York počátkem příštího týdne udeří hurikán Joaquin. Obávají se, že by mohl způsobit podobné škody jako hurikán Sandy v roce 2012, napsala ve středu agentura Reuters.

Tropická bouře Joaquin už nabyla síly hurikánu kategorie 1 a nyní se blíží k Bahamským ostrovům, od nichž je zhruba 300 kilometrů daleko na východ

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) předpovídá, že se živel stočí k východnímu pobřeží Spojených států a přejde do kategorie 2 podle pětistupňové Saffir-Simpsonovy škály s větry dosahujícími rychlosti 154-177 kilometrů za hodinu.

I když trasa postupu cyklony je zatím nejistá, NHC předpokládá, že hurikán k pevnině dospěje začátkem příštího týdne někde mezi Severní Karolínou a New Yorkem.

Podle dosavadních údajů se zdá, že Joaquin "jde ve stopách" podobných postupu hurikánu Sandy. Ten ve Spojených státech připravil o život více než sedm desítek lidí a způsobil škody ve výši přesahující 50 miliard dolarů (přes 1,2 bilionu korun).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá pošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Marek Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy