Likviduje ve vesmíru. USA kvůli Íránu v boji poprvé vypustily supermoderní střelu

bb bb
18. 4. 2024 15:58
Americké válečné lodě vypustily o víkendu střelu Standard Missile 3 (SM-3), aby bránily Izrael před bezprecedentním íránským útokem. Na rozdíl od ostatních prostředků protivzdušné obrany námořnictva může likvidovat cíle mimo zemskou atmosféru, upozornil server Business Insider.
USA nad Havají vypustily balistickou raketu, za ní poslaly střelu SM-3, aby ji ve vesmíru zničila. | Video: Reuters

"Stříleli jsme SM-2, SM-6 a právě o víkendu SM-3, abychom čelili skutečné hrozbě balistických raket z Íránu," řekl podle Business Insideru náměstek ministerstva obrany, Carlos Del Toro, na úterním slyšení senátního podvýboru pro obranu. 

Dva torpédoborce, USS Arleigh Burke a USS Carney, operující ve východní části Středozemního moře, zasáhly a zničily íránské balistické rakety, ačkoli nebylo bezprostředně jasné, jakým způsobem je sestřelily. V pondělí nejprve nejmenovaní představitelé obrany uvedli, že obě lodě vypálily čtyři až sedm raket SM-3. Del Torovo vyjádření před zákonodárci je tak prvním veřejným přiznáním k nasazení této supermoderní zbraně.

Střela SM-3 je součástí pokročilého bojového systému námořnictva Aegis. Dokáže zasáhnout a zničit balistické rakety krátkého a středního doletu uprostřed dráhy jejich letu v exoatmosféře. Což znamená, že může likvidovat cíle mimo zemskou atmosféru v nejbližším vesmíru.

"SM-3 jsou unikátní díky tomu, že jsou jedinou standardní střelou určenou pro práci ve vesmírném vakuu," uvádí americký think-tank Centrum pro strategická a mezinárodní studia ve svém projektu protiraketové obrany. Existuje několik variant raket SM-3, které lze odpalovat z vertikálního odpalovacího systému válečných lodí.

Většina balistických střel po nabírání výšky přechází do střední fáze, kdy se jedná o suborbitální vesmírný let, ve kterém si balistická střela vybírá nejkratší cestu k cíli s přihlédnutím k rotaci Země. Právě v této fázi dokáže SM-3 takovou střelu zničit.

SM-3 má místo klasické tříštivé hlavice třetí stupeň s raketovým pohonem a manévrujícím tělesem LEAP (Light Exo-Atmospheric Projectile). Tento prostředek má infračervené navádění a svůj cíl ničí pouze kinetickou energií přímého zásahu. Magazín PR Newsire popisuje energii zásahu jako náraz nákladního auta o hmotnosti 10 tun, jedoucím rychlostí 1000 km/h, do betonové zdi, napsaly Armádní noviny.

Střela  SM-3 nebyla navzdory desítkám testů v období dvaceti let až dosud použita v boji. Velení USA uvedlo, že americké síly o víkendu zničily nejméně šest íránských balistických raket. Exo-atmosférickou zbraň použil i napadený Izrael. Jeho systém Arrow 3, který také dokáže eliminovat nepřátelské útoky ve vesmíru, sestřelil další ze 120 balistických raket, které Írán v sobotu na židovský stát vypustil. 

Na Írán zaútočit musíme, říká expert z Tel Avivu a odhaduje, jak bude vypadat odveta (celý článek s videem zde)

Svědci natočili záběry výbuchů nad oblohou severního Izraele | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy