Ambasadorka Klausová: Můj otec pomáhal odboji

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 1. 2014 12:45
To, že by byla jmenována za odměnu, Livie Klausová v rozhovoru pro deník Sme odmítá
Klausová po příjezdu na Slovensko.
Klausová po příjezdu na Slovensko. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Bratislava - Diplomatický post v Bratislavě jsem nedostala jako odměnu za podporu Miloše Zemana , ale díky své kvalifikaci. 

V rozhovoru pro slovenský deník Sme to prohlásila nová česká velvyslankyně u našich východních sousedů Livie Klausová.

"Studovala jsem Vysokou školu ekonomickou, zahraniční obchod a mezinárodní vztahy a celou kariéru jsem se zabývala mezinárodními financemi, byla jsem právničkou Ekonomického ústavu akademie věd," připomněla manželka exprezidenta Klause slovenskému deníku.

Po jmenování velvyslankyní na Slovensku podle svých slov nijak zvlášť netoužila. Nabídka prezidenta ji prý překvapila, když už ale přišla, ráda ji přijala.

Nemyslím si, že by to bylo něco, o co bych se snažila a po čem bych toužila. Když ale nabídka přišla, byla jsem poctěna.A obzvlášť, když nabídka pro Slovensko, protože tady můžu přispět k dobrým vztahům," dodala někdejší česká první dáma.

Tak se Livia Klausová stala velvyslankyní:

 

Na otcovu minulost se mě neptejte

Na dotaz slovenského deníku, proč si myslí, že prezident Miloš Zeman nabídl post velvyslankyně v Bratislavě právě jí, Klausová odpověděla, že se ptát na takové věci se hlavy státu nesluší.

"Prezidenti hodně věcí nevysvětlují, prostě vám dají nabídku a vy jí buď přijmete, nebo odmítnete. A pro mě to bylo čest," prohlásila.

Na dotaz týkající se otcovy údajné kolaborace s nacisty odpověděla, že proto neexistují důkazy.

Co otec dělal, nemůžu dokázat ani vyvrátit, ale určitě nedělal nic špatného, naopak pomáhal v odboji. "Prosím, hodnoťte mě podle toho, co udělám jako velvyslankyně pro Česko a Slovensko," dodala Klausová.      

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy