Syrské chemické zbraně budou zničeny, plán už existuje

ČTK ČTK
15. 11. 2013 23:00
Albánie spolupracovat na likvidaci zbraní odmítla, Norsko a Dánsko nikoliv
Mrtvá zvířata v damašské čtvrti Zamalka, zasažené chemikáliemi.
Mrtvá zvířata v damašské čtvrti Zamalka, zasažené chemikáliemi. | Foto: Reuters

Haag/Tirana - Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v pátek přijala plán zničení syrských chemických zbraní mimo Sýrii do poloviny roku 2014.

Po překvapivém odmítnutí albánské vlády umožnit jejich likvidaci na albánském území není ovšem jasné, v které zemi má být zhruba tisíc tun syrských bojových chemických látek zničeno. Výkonný výbor OPCW nicméně v pátek večer rozhodl, že ty nejnebezpečnější chemické bojové látky musejí být odvezeny ze Sýrie do konce letošního roku.

OPCW na pátečním zasedání měla rozhodnout o způsobu zničení syrského chemického arzenálu. Její výkonný výbor čekal na rozhodnutí Albánie, jejíž premiér Edi Rama ale v podvečer žádost USA o umožnění likvidace syrských zbraní na albánském území odmítl s odůvodněním, že Albánie nemá pro takovou operaci potřebné kapacity.

Jen málo pozorovatelů podle agentury AP předpokládalo, že Albánie americkou žádost odmítne. "Bez Spojených států by Albánci nikdy nebyli svobodní a nezávislí ve dvou zemích (Albánie a Kosovo), jako jsou dnes," prohlásil Rama. "Bez Spojených států by tu jistě nebyly žádné demonstrace kvůli chemickým zbraním," vyzdvihl zásluhy USA.

"Pro Albánii je ale nemožné podílet se na takové operaci, protože pro to nemá kapacity," řekl Rama na tiskové konferenci. Jeho vyjádření bylo přímo přenášeno na velké náměstí v Tiraně, kde tisíce demonstrantů přijaly ohlášené odmítnutí americké žádosti bouřlivým potleskem.

USA: Respektujeme to

USA reagovaly na albánské odmítnutí prohlášením, že rozhodnutí Tirany respektují. Zdůraznily zároveň, že jsou nadále odhodlány vyřešit likvidaci syrského chemického arzenálu v termínech stanovených rezolucí OSN.

"Jsme přesvědčeni, že dokončíme likvidaci (syrských chemických zbraní) v dohodnutých lhůtách," citoval Reuters z prohlášení americké ambasády v Tiraně.

Ve Washingtonu pak mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jean Psakiová řekla, že rozhodnutí Tirany neovlivní vzájemné vztahy obou států.

Světové agentury v této souvislosti poukazují na to, že jde o první případ, kdy Tirana řekla "ne" svému významnému spojenci, jemuž "vděčí za mnohé". Pozorovatelé to připisují ve velké míře i silnému odporu, který se proti žádosti USA zvedl mezi veřejností, politiky i duchovenstvem. Požadováno bylo například i referendum k této záležitosti.

Pomoc nabídlo Norsko i Dánsko

Podle rezoluce OSN měla OPCW právě do pátku rozhodnout o tom, jak budou syrské zbraně zničeny. Počítá se s tím, že vzhledem k bojům v Sýrii bude část arzenálu k likvidaci vyvezena do jiné země. Je ale ještě nezbytné vypracovat plán, jak chemické látky bezpečně provézt přes syrské území zmítané občanskou válkou do přístavu v severní Sýrii, poznamenal Reuters.

Uvažovalo se také o přesunutí syrských bojových látek do Norska. Jeho ministr zahraničí Börge Brende naznačil, že Norsko se do operace zapojí. Agentuře AP řekl, že Norsko pošle do Sýrie civilní nákladní loď a fregatu námořnictva, které by měly chemikálie převézt na místo zničení. Likvidaci syrských zbraní označil za povinnost Norska. Přiznal také, že operace nebude bez rizika. Vyslání lodi a navíc doprovodu pro zajištění bezpečnosti expertů OPCW nabídlo podle AFP také Dánsko.

 

Právě se děje

Další zprávy