Jedním z poučení, které Britové vyvodili z teroristických útoků v Londýně, od nichž koncem týdne uplyne jeden rok, bylo, že jejich bezpečnostní služby nepracovaly dostatečně efektivně. Kontrašpionáž MI5 se proto rozhodla posílit svůj stav.
Ten by se měl během následujících dvou let rozšířit o padesát procent na 3500 zaměstnanců, přičemž plná polovina personálu by se měla věnovat protiteroristickým operacím.
Sto tisíc lidí na 400 míst
Prostřednictvím inzerce v tisku či na internetu se do služeb MI5 přihlásilo až 100 tisíc uchazečů. Ve hře přitom bylo čtyři sta nových míst.
Podle bezpečnostních zdrojů, na které se odvolala britská média, se mezi uchazeči objevili také lidé napojení na teroristickou síť Al-Káida. Během výběrového řízení se však podařilo jejich podezřelé kontakty odhalit a byli tak z něj vyřazeni.
Ministerstvo vnitra, které MI5 mediálně zastupuje, se odmítlo k těmto zprávám vyjádřit. Jeho mluvčí ale zdůraznil, že "všichni žadatelé o službu v bezpečnostních složkách či v MI5 jsou podřízeni důkladné přijímací proceduře a řada kandidátů je na základě bezpečnostních požadavků vyřazena".
Od sovětů k islamistům
MI5 vznikla v roce 1909 jako kontrašpionáž; renomé si získala zejména v období studené války, kdy se zabývala především úkoly kolem sovětské špionáže, ale také problematikou severoirských militantních hnutí.
Po teroristických útocích na Světové obchodní středisko v New Yorku v září 2001 ale britská vláda rozhodla o výraznějším zaměření MI5 na operace namířené proti islámským militantním kruhům.
Vedle šokujícího odhalení spojeného s MI5 se ale britské bezpečnostní složky mohly pochlubit i úspěchem. Šef protiteroristických operací Scotland Yardu novinářům oznámil, že se britské policii za poslední rok podařilo zmařit hned čtyři plánované teroristické útoky.
Petr Clarke prohlásil, že zpravodajských informací o plánech na podobné akce v poslední době přibývá. Britská policie se podle něj zúčastnila minimálně sedmdesáti operací, jak v Británii, tak v zahraničí, které měly teroristům jejich plány zmařit.