Ahmadínežád byl za humny Izraele. 4 kilometry od hranic

Martin Novák Martin Novák
14. 10. 2010 17:17
Íránský prezident přijel do města Bint Džubajl. Jeho uvítání bylo slyšet v Izraeli
Výlep plakátu s Ahmadínežádem v jiholibanonské vesnici.
Výlep plakátu s Ahmadínežádem v jiholibanonské vesnici. | Foto: Reuters

Bejrút - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který proslul výroky o blížícím se zničení a nevyhnutelném konci Izraele, dnes pobýval jen čtyři kilometry od hranice tohoto státu.

V rámci své dvoudenní návštěvy Libanonu navštívil město Bint Džubajl, které je baštou protiizraelského hnutí Hizballáh a během války v roce 2006 ho izraelská armáda bombardovala a ostřelovala.

Podle agentury Reuters byly ovace, kterých se íránskému prezidentovi dostalo na zaplněném stadiónu, slyšet až v Izraeli.

Ahmadínežád je vůbec první íránským prezidentem, který přijel na návštěvu Libanonu.

Írán je štědrým dárcem Hizballáhu. Financuje jeho výzbroj a také pomáhal lidem v jižním Libanonu s obnovou jejich domů po konfliktu, který v létě  2006 trval déle než měsíc.

"Dokud bude existovat sionistický režim, nebude v této části světa stabilita," zopakoval Íránec v Bejrútu.

Ne všichni Libanonci jsou Ahmadínežádovým příjezdem nadšení. Zatímco šíitští muslimové, kteří žijí převážně na jihu, jej vítají jako hrdinu, křesťané a sunnitští muslimové se obávají, že si Teherán chce z Libanonu udělat svoji "základnu ve Středomoří" a že se pokusí Libanon zatáhnout do další války s Izraelem.

Ahmadínežáda kritizují i doma v Íránu. Za to, že v době, kdy země čelí ekonomickým problémům, rozdává peníze jinde. Írán slíbil Libanonu půjčku ve výši zhruba 400 milionů dolarů.

Velká část Iránců nepřijala Ahmadínežádovo loňské vítězství v prezidentských volbách a domnívá se, že vyhrál díky podvodům a falšování výsledků.

Irán nyní čelí mezinárodním sankcím kvůli svému jadernému programu. USA, Evropská unie i Izrael islámskou republiku podezírají, že vyvíjí atomovou bombu.

Izraelská vláda opakovaně zdůraznila, že jaderný Írán je pro židovský stát existenční hrozbou a Izrael si tak vyhrazuje právo v případě nutnosti zasáhnout i vojensky.

 

 

Právě se děje

před 45 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy