Ahmadínežád byl za humny Izraele. 4 kilometry od hranic

Martin Novák Martin Novák
14. 10. 2010 17:17
Íránský prezident přijel do města Bint Džubajl. Jeho uvítání bylo slyšet v Izraeli
Výlep plakátu s Ahmadínežádem v jiholibanonské vesnici.
Výlep plakátu s Ahmadínežádem v jiholibanonské vesnici. | Foto: Reuters

Bejrút - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který proslul výroky o blížícím se zničení a nevyhnutelném konci Izraele, dnes pobýval jen čtyři kilometry od hranice tohoto státu.

V rámci své dvoudenní návštěvy Libanonu navštívil město Bint Džubajl, které je baštou protiizraelského hnutí Hizballáh a během války v roce 2006 ho izraelská armáda bombardovala a ostřelovala.

Podle agentury Reuters byly ovace, kterých se íránskému prezidentovi dostalo na zaplněném stadiónu, slyšet až v Izraeli.

Ahmadínežád je vůbec první íránským prezidentem, který přijel na návštěvu Libanonu.

Írán je štědrým dárcem Hizballáhu. Financuje jeho výzbroj a také pomáhal lidem v jižním Libanonu s obnovou jejich domů po konfliktu, který v létě  2006 trval déle než měsíc.

"Dokud bude existovat sionistický režim, nebude v této části světa stabilita," zopakoval Íránec v Bejrútu.

Ne všichni Libanonci jsou Ahmadínežádovým příjezdem nadšení. Zatímco šíitští muslimové, kteří žijí převážně na jihu, jej vítají jako hrdinu, křesťané a sunnitští muslimové se obávají, že si Teherán chce z Libanonu udělat svoji "základnu ve Středomoří" a že se pokusí Libanon zatáhnout do další války s Izraelem.

Ahmadínežáda kritizují i doma v Íránu. Za to, že v době, kdy země čelí ekonomickým problémům, rozdává peníze jinde. Írán slíbil Libanonu půjčku ve výši zhruba 400 milionů dolarů.

Velká část Iránců nepřijala Ahmadínežádovo loňské vítězství v prezidentských volbách a domnívá se, že vyhrál díky podvodům a falšování výsledků.

Irán nyní čelí mezinárodním sankcím kvůli svému jadernému programu. USA, Evropská unie i Izrael islámskou republiku podezírají, že vyvíjí atomovou bombu.

Izraelská vláda opakovaně zdůraznila, že jaderný Írán je pro židovský stát existenční hrozbou a Izrael si tak vyhrazuje právo v případě nutnosti zasáhnout i vojensky.

 

 

Právě se děje

před 41 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy