Afghánské prezidentské volby vyhrál Ghaní. Komise oznámila výsledky po pěti měsících

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 2. 2020 14:57
Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní. Oznámila to ústřední volební komise, podle níž Ghaní získal 50,64 procenta hlasů, a porazil tak svého hlavního soupeře, premiéra Abdulláha Abdulláha. Pro něj hlasovalo 39,52 procenta voličů. Oznámení konečných výsledků bylo kvůli sporům, technickým obtížím a podezření z podvodů několikrát odloženo.
Ašraf Ghaní.
Ašraf Ghaní. | Foto: Reuters

Ghaního jednoznačné vítězství naznačily už předběžné výsledky, které komise oznámila v prosinci. Ty nyní úřad potvrdil po téměř pěti měsících od hlasování. Jelikož Ghaní získal více než 50 procent hlasů už v prvním kole, nebude se druhé kolo voleb konat.

Abdulláh v prosinci řekl, že předběžné výsledky neuznává. Podle něj volby poznamenaly podvody. Je proto pravděpodobné, že premiér neuzná ani oficiální výsledky. Už před hlasováním zaznívaly obavy, že táhlé volební spory mohou zemi znovu uvrhnout do politické krize a ohrozit snahy o uzavření příměří s radikálním hnutím Tálibán.

Volby se konaly 28. září a kandidovalo v nich 18 lidí. Abdulláh a Ghaní byli hlavními kandidáty i ve volbách v roce 2014 a také po nich si oba činili nároky na vítězství. Volební komise nakonec výhru připsala Ghanímu, což vyvolalo ostré protesty z Abdulláhova tábora. Ten výsledek přijal až poté, co byla s pomocí amerických vyjednávačů vytvořena vláda národní jednoty a on získal funkci premiéra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy