Vyplývá to ze zprávy OSN, podle níž přestala mák na opium pěstovat pětina jeho dosavadních afghánských producentů.
Na druhou stranu ale byla letošní úroda nejlepší za poslední léta. Celková produkce opia proto poklesla jen o 2,5 procenta. Z Afghánistánu tak stále pochází 87 procent světového opia.
Podle zprávy úřadu OSN pro drogy a zločinnost v roce 2004 pěstovalo makovice na opium 356 000 zemědělců, zatímco letos 309 000. Loni byl mák vysázen na 131 000 hektarech, zatímco letos na 104 tisících.
Vzhledem k dobrému počasí však vzrostl výnos z jednoho hektaru, takže letos činila produkce opia 4 100 tun, tedy jen o sto tun méně než loni.
Semínka zadarmo
Podle šéfa protidrogového programu OSN Antonia Mariy Costy vzbuzuje vývoj příští rok obavy vzhledem k tomu, že pašeráci drog rozdávají zdarma semínka máku. Zemědělci si také stěžují, že jim mezinárodní společenství dost nepomáhá.
Stejně tak mnoho zemědělců zanechalo opia v obavě před protidrogovou kampaní vlády, ale mohou s pěstováním opět začít, pokud zjistí, že celý program nefunguje. Je tedy riziko, že se produkce opia příští rok nesníží, prohlásil Costa. Zpráva také upozorňuje, že pěstování máku na opium zemědělci vynese asi 5 400 dolarů za hektar, zatímco pšenice 540 dolarů.
Dalším varujícím trendem je rozmáhající se pěstování marihuany, která byla zaznamenána na asi 30 000 hektarech. To je druhá největší rozloha po Maroku.