Aféra Facebooku pokračuje. Sídlo Cambridge Analytica prohledali vyšetřovatelé. Stopa vede i do Česka

ČTK ČTK
23. 3. 2018 21:56
Cambridge Analytica je obviněna z tajného sběru dat 50 milionů uživatelů Facebooku a jejich využití pro účely politického marketingu.
Vyšetřovatelé v sídle Cambridge Analytica.
Vyšetřovatelé v sídle Cambridge Analytica. | Foto: Reuters

Londýn - Britský vrchní soud v pátek vyhověl žádosti úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) a udělil mu povolení k prohlídce kanceláří poradenské společnosti Cambridge Analytica, informovala televize Sky News. Cambridge Analytica je obviněna z tajného sběru dat 50 milionů uživatelů Facebooku a jejich využití pro účely politického marketingu.

Šéfka ICO Elizabeth Denhamová o povolení žádala aby mohl její úřad "prohledat servery" kontroverzní analytické společnosti a "provést kontrolu údajů", napsala agentura AFP. Vyšetřování ICO se podle Sky News zabývá nabytím a využitím dat ze strany Cambridge Analytica, její mateřské organizace SCL Group a profesora cambridgeské univerzity Aleksandra Kogana, jehož aplikace umožnila Cambridge Analytica přístup k milionům facebookových profilů.

Zdůvodnění pro své páteční rozhodnutí má soud podat v úterý. Kauzou kolem nečestného sběru dat se v Británii zabývá také parlament, jehož výbor pověřený problematikou falešných zpráv tento týden požádal o vysvětlení zakladatele společnosti Facebook Marka Zuckerberga.

Facebook kvůli údajnému porušení interních pravidel o sběru a přechovávání dat ihned po zveřejnění zjištění o Cambridge Analytica minulý týden s firmou, jakož i s SCL Group, přerušil spolupráci. Zuckerberg ve své první reakci ve středu přiznal chyby své společnosti a slíbil pro uživatele do budoucna lepší možnosti ochrany dat. Současně ale zaznívá kritika, že sociální síť o problému snadného přístupu k uživatelským informacím dlouho věděla a nic s ním nedělala.

Cambridge Analytica analýzou rozsáhlých datových souborů a úzce zacílenou reklamou pomáhala v předvolební kampani současnému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi a údajně také zastáncům brexitu. Na záznamech pořízených skrytou kamerou reportérem britské televize Channel 4 říká její bývalý šéf Alexander Nix, že SCL Group působila také v Česku.

Video: 50 miliónu zneužitých účtů? Necháváme se manipulovat, dáváme soukromí všanc

Data neunikla, není to bezpečnostní incident, ale normální fungování Facebooku, jestli mohlo dojít k ovlivnění voleb v ČR, nevíme, říká Koubský | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy