Aféra Facebooku pokračuje. Sídlo Cambridge Analytica prohledali vyšetřovatelé. Stopa vede i do Česka

ČTK ČTK
23. 3. 2018 21:56
Cambridge Analytica je obviněna z tajného sběru dat 50 milionů uživatelů Facebooku a jejich využití pro účely politického marketingu.
Vyšetřovatelé v sídle Cambridge Analytica.
Vyšetřovatelé v sídle Cambridge Analytica. | Foto: Reuters

Londýn - Britský vrchní soud v pátek vyhověl žádosti úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) a udělil mu povolení k prohlídce kanceláří poradenské společnosti Cambridge Analytica, informovala televize Sky News. Cambridge Analytica je obviněna z tajného sběru dat 50 milionů uživatelů Facebooku a jejich využití pro účely politického marketingu.

Šéfka ICO Elizabeth Denhamová o povolení žádala aby mohl její úřad "prohledat servery" kontroverzní analytické společnosti a "provést kontrolu údajů", napsala agentura AFP. Vyšetřování ICO se podle Sky News zabývá nabytím a využitím dat ze strany Cambridge Analytica, její mateřské organizace SCL Group a profesora cambridgeské univerzity Aleksandra Kogana, jehož aplikace umožnila Cambridge Analytica přístup k milionům facebookových profilů.

Zdůvodnění pro své páteční rozhodnutí má soud podat v úterý. Kauzou kolem nečestného sběru dat se v Británii zabývá také parlament, jehož výbor pověřený problematikou falešných zpráv tento týden požádal o vysvětlení zakladatele společnosti Facebook Marka Zuckerberga.

Facebook kvůli údajnému porušení interních pravidel o sběru a přechovávání dat ihned po zveřejnění zjištění o Cambridge Analytica minulý týden s firmou, jakož i s SCL Group, přerušil spolupráci. Zuckerberg ve své první reakci ve středu přiznal chyby své společnosti a slíbil pro uživatele do budoucna lepší možnosti ochrany dat. Současně ale zaznívá kritika, že sociální síť o problému snadného přístupu k uživatelským informacím dlouho věděla a nic s ním nedělala.

Cambridge Analytica analýzou rozsáhlých datových souborů a úzce zacílenou reklamou pomáhala v předvolební kampani současnému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi a údajně také zastáncům brexitu. Na záznamech pořízených skrytou kamerou reportérem britské televize Channel 4 říká její bývalý šéf Alexander Nix, že SCL Group působila také v Česku.

Video: 50 miliónu zneužitých účtů? Necháváme se manipulovat, dáváme soukromí všanc

Data neunikla, není to bezpečnostní incident, ale normální fungování Facebooku, jestli mohlo dojít k ovlivnění voleb v ČR, nevíme, říká Koubský | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 30 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy