Adepti na německou Superstar čelí psychoteroru

bh
31. 1. 2008 17:35
Dieter Bohlen prý schválně ztrapňuje soutěžící

Berlín - Debile, nýmande, vejžírko. To jsou jen ty nejmírnější nadávky, kterým musí čelit sedmnáctiletý Raymund R., neúspěšný kandidát v německé verzi televizní soutěže Superstar.

Podobně jako on jsou desítky dalších adeptů, kteří vypadli hned v předkole již páté série populární show, známé v Německu pod zkratkou DSDS (Deutschland sucht den Superstar), vystaveni nepříjemným anonymním dopisům a telefonátům.

Televize RTL, která pořad vysílá, totiž na obrazovce k plnému jménu připojila také město, odkud uchazeč o slávu efemérní hvězdičky pochází. A škodolibých agresorů, kteří si telefon zoufalých nezletilců zjistí ze seznamu a pak je zesměšňují, je víc než dost.

Podle dětských psychologů je na vině televize, která nedostatečně chrání uchazeče soutěže před světlem ramp a zájmem diváků.

"Nezletilí si zaslouží zvláštní ochranu, a tu jim nemohou poskytnout ani tak rodiče, jako RTL," citoval týdeník Der Spiegel Friedhelma Güthoffa, tajemníka Spolku pro ochranu dětí.

Má Bohlen ve scénáři ztrapňování?

Kromě toho se objevilo i podezření, že šéf poroty Dieter Bohlen, který kdysi zazářil v duu Modern Talking, si schválně do dalších předkol zve "losery", které uráží a ztrapňuje. Takto se Bohlen "vozil" také na Raymundovi, který studio opustil v slzách.

"Někdy se člověk fakt divil, jak je možné, že postoupili dál," citoval Spiegel dvacetiletou Evu, podle níž za tím musel být záměr kandidáta zesměšnit.

I česká SuperStar přilákala tisíce uchazečů.
I česká SuperStar přilákala tisíce uchazečů. | Foto: Ludvík Hradilek

Také podle posudku Komise pro mediální ochranu mládeže k podstatě show náleží "nedostatek respektu v přístupu k soutěžícím". "Není to jen náhodné vykolejení, ale jasný inscenační záměr," napsal již před rokem předseda komise Wolf-Dieter Ring.

RTL: všichni jsou tu dobrovolně

Podle RTL by ale anonymita nebyla to pravé. Uchazeči totiž soutěží o to, aby se televiznímu národu předvedli v přímém, a tedy stresujícím přenosu.A dobrovolně se k tomu zavazují.

"Někdo odhadne svůj talent realisticky, jiný ne," říká mluvčí RTL Anke Eickmeyerová. Nikdo se proto prý nesmí divit, když mu porota řekne nepříjemnou pravdu do očí. A s kamerou za zády.

 

Právě se děje

Další zprávy