Evropská rarita: Lázně, ve kterých studená voda léčí teplem

Jana Patková
13. 7. 2015 7:00
V prvním díle letního seriálu Aktuálně.cz o neobvyklých turistických cílech vás zavedeme do Jeseníků. Ukrývá se tam evropská rarita – balneopark, ve kterém léčí podle metod Vincenze Priessnitze.
Balneopark v lázních Jeseník.
Balneopark v lázních Jeseník. | Foto: Archiv Priessnitzovy léčebné lázně

Jeseník - Na Gräfenberku se v dobách největší slávy léčila a setkávala politická i kulturní elita tehdejší Evropy i zámoří. O Vincenzu Priessnitzovi se mluvilo i psalo.

Už za jeho života vzniklo na dvě stě publikací o léčebných metodách, jejichž základem je "obyčejná" voda. Její blahodárné účinky může nyní vyzkoušet úplně každý v unikátním Balneoparku v lázních Jeseník.

Za studenou vodou v nejrůznější podobě se zájemci mohou vydat od srpna roku 2010, kdy byl Balneopark otevřen.

Jedna ze zastávek v Balneoparku.
Jedna ze zastávek v Balneoparku. | Foto: Archiv Priessnitzovy léčebné lázně

Léčbu vodou tu vyzkoušíte na jednotlivých zastaveních vodní zahrady, která jen tak mimochodem nabízí také čerstvé povětří jesenických hor. Vy sami dodáte pohyb, který byl a je nedílnou součástí Priessnitzovy metody navracení zdraví.

Voda je v Balneoparku opravdu studená, ovšem vtip je v tom, že "léčebný účinek nemá chlad jako takový, ale teplo, které je studenou vodou následně vyvoláno", jak píše sám léčitel Priessnitz.

Na počátku 19. století se mu podařil malý zázrak: založil v Jeseníku – tehdejším Gräfenberku – první vodoléčebné lázně na světě a vyhnal nemocné ze zatuchlých místností na vzduch a na slunce.

Zkušenosti prý chalupnický synek Vincenz nabyl v přírodě, když tajně pozoroval, jak si zraněný srnec vyléčil poraněný běhák koupelemi v lesní studánce.

V šestnácti letech si vyzkoušel, že jeho tušení ohledně vody jsou správná. Spadl totiž pod naložený koňský povoz a kola mu přejela hrudník. Ranhojič mu moc nadějí nedával, Vincenz však vsadil na vodu a po roce byl zdravý.

Součástí terapie je i pohyb na čerstvém vzduchu.
Součástí terapie je i pohyb na čerstvém vzduchu. | Foto: Archiv Priessnitzovy léčebné lázně

Zpráva o tomto "zázraku" se rychle rozkřikla a za Priessnitzem začali chodit lidé s prosbou o pomoc. Když už jich bylo příliš, "vodní doktor" dal přestavět svůj rodný dům v prostornější a vznikl zmíněný vodoléčebný ústav.

Jeho klienti, mezi nimiž nechyběli například arcivévoda František Karel či spisovatel N. V. Gogol, na sebe a do sebe nechali lít studenou vodu všemi způsoby, protože léčba jesenického léčitele prostě fungovala.

O tradiční metody podpořené nejnovějšími poznatky se opírají i současné Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník, jejichž management a Společnost V. Priessnitze chtěly dát možnost okusit vodní terapii kromě pacientů také široké veřejnosti.

Právě proto vznikl Balneopark s pěti zastaveními a pěti hydroterapiemi.

V Priessnitzových přírodních lázních horních a dolních končetin se budete čapím pochodem procházet po nevelkém bazénku a máchat si ruce v žulových vanách. 

Při Priessnitzově koupeli nohou s akupresurou vám budou nohy masírovat různě veliké oblázky na dně mělkého bazénku.

Na Priessnitzovu lavičku se posadíte a budete volně komíhat nohama ve vodě, zatímco Priessnitzovy střiky budou "pracovat" za vás: dvě protilehlé trysky vodou promasírují nohy a pozadí, další dvě ramena a ruce.

Co vás čeká na zastavení pátém s názvem Priessnitzova sprcha, jistě uhádnete.

Vloni byly tradiční léčebné procedury a odkaz Vincenze Priessnitze zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Více se o nevšedních turistických cílech, pod nimiž jsou podepsané české firmy, dozvíte v letním seriálu Aktuálně.cz. Devět následujících týdnů vám vždy v pondělí představíme jeden z nich.

 

Právě se děje

Další zprávy