Vojáci EU v Bosně končí. Vrátí se země k normálu?

Blahoslav Hruška
2. 10. 2008 12:00
Misi Althea vystřídají civilisté
Foto: EUFOR

Brusel/Sarajevo - Bosenskou operaci Althea, v současnosti největší vojenskou misi Evropské unie, čeká postupný konec.

Na jednání ve francouzském Deauville se na tom dohodli ministři obrany členských zemí EU. „Dáváme přednost tomu, aby v současné podobě mise skončila," citovala agentura AFP francouzského šéfa obrany Hervého Morina.

Mise EUFOR v Bosně a Hercegovině odstartovala koncem roku 2004, kdy nahradila v zemi vojska Severoatlantické aliance. V současné době má asi 2100 členů z 22 zemí EU a pěti nečlenských zemí Unie.

Češi odešli v létě

Čeští vojáci v misi Althea již nepůsobí - poslední čtyři odešli letos v červenci. Česko se však na misích v Bosně aktivně podílelo, ať už pod velením EU nebo v misích IFOR a SFOR. Celkově se v zemi od roku 1996 vystřídalo 6750 vojáků.

Foto: Aktuálně.cz
Podívejte se na sérii reportáží ze současné Bosny

Konec Althey však naznamená, že EU své pozice v zemi opustí nadobro. „Není pochyb o tom, že Evropa neodejde hned, to by bylo špatné znamení," dodal Morin.

EUFOR se tak přetransformuje v civilní misi, kterou plní již teď. Mezi hlavní úkoly evropských vojsk v Bosně a Hercegovině totiž patří monitorovací úkoly.

Země se však dlouhodobě potýká s nedořešenými etnickými konflikty a stále větší odstředivou silou mezi oběma státními útvary: muslimko-chorvatskou Federací Bosny a Hercegoviny a Republikou srbskou.

Památníky, pomníčky nebo jen obyčejné plechové cedule. Jedna z nich stojí na mostě přes řeku Miljacka v Sarajevu. V roce 1992 zde zahynuly dvě dívky.
Památníky, pomníčky nebo jen obyčejné plechové cedule. Jedna z nich stojí na mostě přes řeku Miljacka v Sarajevu. V roce 1992 zde zahynuly dvě dívky. | Foto: Blahoslav Hruška

Ústřední vláda v Sarajevu tak zůstává slabá a nevýkonná, což brzdí snahy Bosny o směřování do EU.

Tíživé dědictví Daytonu

Bosna a Hercegovina sice podepsala v červnu s Bruselem asociační a stabilizační dohodu, která je považována za vstupenku do euroklubu, stále se však potýká s nefunkční státní správou, která funguje v nouzovém režimu tak, jak to v roce 1996 stanovila Daytonská dohoda.

„Každý ví, že takové uspořádání je dlouhodobě neudržitelné," řekl slovenský diplomat Miroslav Lajčák, který v zemi zastává funkci vysokého představitele EU a mezinárodního společenství.

 

Právě se děje

Další zprávy