Praha - V polovině března poslanci vyzvali vicepremiéra, ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše k vysvětlení okolností nákupu korunových dluhopisů Agrofertu. Učinit tak měl do konce dubna. Současně také Poslanecká sněmovna vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku, aby vyvodil patřičné důsledky v případě, že Andrej Babiš své daňové podvody, jak bod nazval jeho navrhovatel předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, nevysvětlí.
Babiš zaslal předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) několikastránkový dopis, kde vše vysvětlil. "Já jsem se z toho dopisu nedozvěděl nic nového. Je to dopis, který je formulován politicky, pan ministr si stěžuje, že je mu činěno příkoří, pokračuje v napadání Poslanecké sněmovny či některých poslanců," reagoval Hamáček na obsah dopisu v České televizi. Jako jeden z prvních vyzval Andreje Babiše k odchodu z vlády, postupně se k němu přidali další politici.
Vládní krizi přiostřily také nahrávky, zveřejněné anonymní skupinou vystupující na Twitteru pod jménem Julius Šuman. Na nich vystupuje Andrej Babiš při setkáních s dnes již bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Na sestříhaných nahrávkách spolu údajně řeší kompromitující články proti některým členům ČSSD či živý policejní spis.
Po prohlášení předsedy vlády Bohuslava Sobotky o demisi se do krize zapojil také prezident republiky Miloš Zeman, který avizoval, že ministra financí neodvolá. Postupně se také s odkazem na různé ústavní právníky snažil hledat cesty, jak prodloužit lhůtu na odvolání ministra financí.