Vládní krize den po dni. Před měsícem Sobotka oznámil demisi a rozpoutal válku s Babišem i Hradem

Jan Menšík Jan Menšík
2. 6. 2017 20:40
V pátek uplynul přesně měsíc od vypuknutí vládní krize, která trvala téměř celý květen. Začala na začátku měsíce překvapivým oznámením premiéra Bohuslava Sobotky, že podává demisi, a skončila jmenováním nového ministra financí Ivana Pilného 24. května. Sobotka tak dosáhl svého cíle, kterým byl odchod Andreje Babiše z ministerstva financí kvůli jeho problémům s korunovými dluhopisy a ovlivňováním médií.

Praha - V polovině března poslanci vyzvali vicepremiéra, ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše k vysvětlení okolností nákupu korunových dluhopisů Agrofertu. Učinit tak měl do konce dubna. Současně také Poslanecká sněmovna vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku, aby vyvodil patřičné důsledky v případě, že Andrej Babiš své daňové podvody, jak bod nazval jeho navrhovatel předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, nevysvětlí.

Babiš zaslal předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) několikastránkový dopis, kde vše vysvětlil. "Já jsem se z toho dopisu nedozvěděl nic nového. Je to dopis, který je formulován politicky, pan ministr si stěžuje, že je mu činěno příkoří, pokračuje v napadání Poslanecké sněmovny či některých poslanců," reagoval Hamáček na obsah dopisu v České televizi. Jako jeden z prvních vyzval Andreje Babiše k odchodu z vlády, postupně se k němu přidali další politici.

Vládní krizi přiostřily také nahrávky, zveřejněné anonymní skupinou vystupující na Twitteru pod jménem Julius Šuman. Na nich vystupuje Andrej Babiš při setkáních s dnes již bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Na sestříhaných nahrávkách spolu údajně řeší kompromitující články proti některým členům ČSSD či živý policejní spis.

Po prohlášení předsedy vlády Bohuslava Sobotky o demisi se do krize zapojil také prezident republiky Miloš Zeman, který avizoval, že ministra financí neodvolá. Postupně se také s odkazem na různé ústavní právníky snažil hledat cesty, jak prodloužit lhůtu na odvolání ministra financí.

Foto: Ludvík Hradilek

Čtvrtek 11. května: Zeman odletěl do Číny a oznámil milost pro Kajínka, Babiš za sebe našel nástupce

Prezident Miloš Zeman během návštěvy Libereckého kraje prohlásil, že demisí premiéra nepadá celá vláda a odkázal se na výklad ústavních právníků Václava Pavlíčka a Jiřího Hřebejka. Oba toto tvrzení popřeli. Mluvčí prezidenta později uvedl, že se prezident spletl v autorovi výroku, nikoliv obsahu. Na mysli měl ústavního soudce Jana Filipa. Rozhodl se také podat podnět k Ústavnímu soudu, ve kterém požádá o přesný výklad toho, zda je prezident za všech okolností povinen odvolat ministra, když o to předseda vlády požádá. Zeman oznámil, že Kajínkovi po návratu do ČR udělí milost. Poté ve večerních hodinách odletěl s početnou podnikatelskou delegací na šestidenní státní návštěvu Číny.

Protest proti Zemanovi s Babišem nazvaný Proč? Proto! se uskutečnil znovu, tentokrát na Hradčanském náměstí za účasti stovek lidí. Zeman v Libereckém kraji diskutoval i poslední den návštěvy s občany. Řekl, že by krizi vyřešilo, kdyby se Sobotka s Babišem přestali dohadovat a odešli. Babiše nechce odvolat, protože má nebývale pozitivní výsledky. Andrej Babiš požádal premiéra o co nejrychlejší svolání koaliční schůze. "Máme zájem, aby tato krize skončila co nejdřív. Proto navrhneme na místo ministra financí někoho jiného," řekl Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy