Jeffrey Skilling, někdejší šéf energetického gigantu Enron, má letos smutné svátky. Ještě začátkem prosince se mohl těšit na teplo rodinného krbu.
Pak ale jedenáctého přišel jasný verdikt. Je čas si jít odpykat trest za účetní skandál, který vedl ke krachu firmy, ztrátám akcionářů ve výši šedesáti miliard dolarů a tisícům nezaměstnaným Američanům.
Ještě na začátku roku 2000 se zdálo, že Enron patří k neotřesitelným lídrům trhu a že si zaslouží pověst vzorové americké firmy. Pak ale vyšlo najevo, že úspěchy firmy jsou jen účetním fíglem, který má zastřít skutečné problémy. Netrvalo ani rok a společnost byla v troskách. Přišly i první žaloby.
Infobox
ČTĚTE VÍCE:
- NEJVĚTŠÍ SKANDÁL AMERIKY MÁ UŽ ROZUZLENÍ
Enron spustil lavinu dalších kauz. Ty už byly často rozuzleny a jejich viníci už znají své tresty. Až dosud ale zbývalo zodpovědět otázku, zda za krach Enronu mohou jeho šéfové. Porota řekla ANO. Ve speciálu najdete materiály redaktorů Aktuálně.cz o této významné kauze.
Z vrcholu za mříže
Jejich výsledkem je to, že muž, který měl zodpovědnost za chod firmy, netráví letošní svátky klidu a míru se svojí rodinou v Houstonu, nýbrž ve státní věznici ve městě Waseca, asi 75 mil od Minneapolis ve státě Minnesota.
Toto nápravné zařízení pro něj nyní bude domovem pro dalších 24 let. Jelikož je Skillingovi 53 let, možná to bude i poslední místo, které v životě "navštíví".
Do vězení ale odešel s dluhem ve výši 45 milionů dolarů, tedy asi jedné miliardy korun. Soud mu nařídil zaplatit toto jako alespoň malou záplatu obětem Skillingova "šibalství" při úpravách účetních výkazů.
Přestože bude ve vězení muset pracovat pět dní v týdnu, se splácením mu to příliš nepomůže. Podle mluvčí věznice totiž bude dostávat dvanáct až čtyřicet centů na hodinu. I kdyby tedy dostával maximální mzdu, zůstane mu asi šestnáct dolarů týdně.
"U nás je možné se starat o trávník a zeleň, pracovat v kuchyni, nebo taky dělat instalatéra či natěrače," řekla pro televizi Fox mluvčí věznice Felicia Ponce.
A tak musel bývalý král energetiky vyměnit luxusní oblek za khaki vězeňský mundúr.
Bráška Enronu
Obdobně neveselé křesťanské svátky prožívá i bývalý šéf telekomunikačního kolosu WorldCom Bernard Ebbers. Ten už měl ale víc času si zvyknout na své nové spolubydlící a trochu jiný životní rytmus než ve vedení společnosti.
V září nastoupil do nápravného zařízení v Louisianě, tedy na úplný jih Spojených států.
Oproti Skillingovi si už sice odseděl čtyři měsíce, dostal ale o rok více než vůdce Enronu - plné čtvrtstoletí. Pětašedesátiletý Ebbers tak z vězení vyjde ve stejnou dobu jako jeho kolega, nicméně už bude velmi starý muž.
Spolu s Jeffreym Skillingem byl souzen i Kenneth Lay, druhý z šéfů Enronu. Jeho případ byl ale předán té "nejvyšší instanci". V červenci tohoto roku totiž zemřel po infarktu a svého rozsudku se tak nedočkal.
Svět plný špatností
Přestože WorldCom a Enron patřily k nejznámějším firmám, které se ke svému účetnictví postavily velmi kreativně, byly tu i další. I jejich šéfové se pomalu a jistě stěhují do cel.
Na vlně účetních skandálu se svezla i společnost Adelphia. Doplatil na to přímo její zakladatel a jeho syn. John Rigas dostal deset let. Na svého syna bude venku čekat pět let, ten totiž dostal patnáct nepodmíněně.
Oběma soud prokázal, že z firemních účtů odčerpávali miliardové částky na rodinná konta.
Jednou z novějších kauz, která ještě nemá rozřešení, je Refco. Pád jednoho z největších obchodníků s finančními deriváty je patnáctý největší v historii USA.
Šéf společnosti Phillip Bennett nyní stojí před soudem kvůli tomu, že před akcionáři i správní radou měl "schovávat" dluhy firmy ve výši téměř půl miliardy dolarů.
Bennett před rokem, hned na začátku procesu, prohlásil, že se cítí nevinen. Nyní čeká na další pokračování soudu.
Skandálům šéfů se ale nevyhnou ani evropské společnosti. Možná poslední Vánoce doma prožije Peter Hartz z největšího evropského výrobce aut Volkswagen. Prokuratura si na něj připravila 44 bodů obvinění, vesměs z uplácení představitelů odborů, kteří za firemní peníze nelegálně jezdili na dovolené.
Předcházející díly:
Zítra v seriálu Aktuálně.cz: Kampuschová - Vánoce ve sklepní kobce