Praha - Kdesi v souhvězdí Kefea, ztracena v opomíjených oblastech oblohy, září mlhovina NGC 7023, zvaná též Iris či Kosatec. V červencovém kole fotosoutěže České astronomické společnosti se sešly hned tři snímky tohoto velice zajímavého objektu. A jeden z nich zaujal porotu do té míry, že jej zvolila snímkem tohoto měsíce.
Jeho autorem je Martin Myslivec z Hradce Králové. Jeho webové stránky najdete ZDE.
V téměř alchymistickém tyglíku této mlhoviny je mladá, hmotná a velmi horká hvězda na počátku svého života ještě ponořena do prachového závoje původní pramlhoviny. Přestože je dominující barvou mlhoviny barva modrá, charakteristická pro světlo rozptýlené na prachových zrnech, prosvítá tu i nádech červené. Za něj může jev zvaný fotoluminiscence, při kterém některá prachová zrnka mění neviditelné ultrafialové světlo mladé hvězdy na světlo červené, již viditelné lidským okem.
Nejen ona modravá mlhovina, dosahující přibližně šest světelných let v průměru, ale i samotná mladá centrální hvězda má své jméno - SAO 19158. S jejím spatřením pouhýma očima bychom však měli potíže.
Autor snímku však dokázal, že je možno vyfotografovat nejen toto "hvězdné mládě", ale i zbytky jeho rodiště, mlhovinu Iris. A nejen to. Na snímku jsou patrna i prachová a molekulární mračna odolávající prudkému jasu mladé hvězdy a zakrývající to, co by snad našim zrakům mělo zůstat skryto.
Martin Myslivec snímek sestavil z osmi fotografií, každé s expozičním časem dvacet minut, pořízeným 23. července hned po půlnoci.
Na fotografii této reflexní mlhoviny stojí za povšimnutí temné, ale přesto slabě zářící oblasti mlhoviny. Je docela oříšek to nafotografovat u velkého města...
Více se o soutěži Česká astronomická fotografie měsíce dozvíte ZDE. |