Mladý samec vorvaňovce anarnaka pošel na palubě člunu, kterým se ho záchranáři snažili přepravit k ústí Temže do Severního moře.
Plavidlo bylo v podvečer ještě asi čtyři hodiny od ústí toku do Severního moře a zdravotní stav mladého samce se už v té době výrazně zhoršoval.
Živočich byl ve stresu. Vzhledem k tomu, že ho nenadnášela voda, měl problémy s vlastní váhou.
Na jeho záchranu vynaložily týmy expertů všechny síly a dostupné prostředky.
Pět až šest metrů dlouhý a několik tun vážící vorvaňovec byl dnes odpoledne vytažen pomocí jeřábu a popruhů z vody a následně umístěn na velké záchranné plavidlo Crossness. Akci tleskaly na břehu až 3000 zvědavců.
Kytovec se ocitl v silných přílivových proudech u mostu Albert Bridge v Chelsea. To zmařilo naděje mořských biologů, kteří v pátek doufali, že se vydá zpět ke 48 kilometrů vzdálenému moři.
Velryba vyvolala ohromný zájem Londýňanů a zastavila na některých místech dopravu. Způsobila také starosti ochráncům přírody, zda dobrodružství přežije.
Včera se kytovec dvakrát pokusil vplout na mělčinu, ale stoupající příliv a dobrovolníci ho opět dostali do hloubky. Nejprve se velryba dostala na mělčinu u mostu Chelsea, ale tři muži vlezli do vody a začali kolem ní čeřit vodu, až odplavala. Po chvíli se celá situace opakovala a velrybě pomáhali do hloubky další dobrovolníci.#reklama
Obvykle žijí ve skupině
Odborníkům není jasné, proč se velryba vydala sama mělkými vodami do Londýna. Tento druh žijící v severním Atlantiku je společenský a obvykle se pohybuje ve skupinách. Navíc se potápí nejhlouběji ze všech kytovců.
"Dokáže se potopit do hloubky 3000 metrů a pod vodou může zůstat až hodinu," řekl Peter Evans z nadace Sea Watch. "Do tak mělkých vod by vplula, jen kdyby byla nemocná. A v tom případě by páchala sebevraždu."
Podle přírodovědce Richarda Sabina z Přírodovědného muzea je to poprvé přinejmenším od roku 1913, co byl tento druh v Londýně spatřen. Muzeum od toho roku vede záznamy o velrybách, které zabloudily až do Londýna.
Podle něj je ale také možné, že vorvaňovec sledoval proti proudu Temže ryby a pak ztratil orientaci. Podle dalších zpráv
bylo v ústí Temže začátkem týdne zaznamenáno hejno velryb, z něhož se mohla jedna oddělit.
Londýnská zoologická společnost zaznamenala v Temži a jejím ústí od července 2004 do června 2005 celkem 197 mořských zvířat. Byli to především tuleni, ale také sviňuchy a delfíni.