reklama
 
 

V pražském muzeu vzniká tibetská mandala

6. 3. 2006 18:05
Praha - Šest indických mnichů vytváří v těchto dnech v suterénu Muzea hlavního města Prahy mandalu - symbolický buddhistický obraz světa. Uvnitř: GALERIE

Předvést část tradiční kultury přijeli na pozvání občanského sdružení Lungta.

Muzeum hlavního města Prahy zažilo o víkendu nebývalý nápor návštěvníků. Jen v neděli se na tvorbu mandaly přišlo podívat přes tisíc lidí. Kvůli mnichům se Muzeum výjimečně otevřelo i dnes.

"Původně jsme chtěli, aby akce probíhala v Panteonu Národního muzea, ale jeho ředitel Lukeš se obával přímého spojení Muzea s podporou Tibetu," říká deníku Aktuálně.cz jeden z pořadatelů Lubomír Sklenka.

Michal Lukeš to ale odmítá. "Usoudili jsme, že by nám sypání mandaly v Panteonu naprosto ochromilo normální provoz muzea a do ničeho nám koncepčně nezapadá. V tomto duchu jsem organizátorům slušně odpověděl. Na svou chabou obranu bych rád upozornil, že jsem to byl já, kdo v Národním muzeu před rokem uspořádal velkou výstavu z Tchaj-wanu a pozval na její zahájení jejich ministra kultury," řekl Lukeš deníku Aktuálně.cz.

Obřad sypání mandaly byl v Čechách k vidění už několikrát. Letos poprvé ale přijeli mandalu vytvořit mniši přímo z tibetského kláštera.

"Vůbec nečekali, že počasí v Evropě může být podobné jako u nich v Ladaku. Museli jsme jim všem koupit bundy, rukavice a čepice, aby tu přežili," odhaluje Lubomír Sklenka, co všechno může obnášet starost o hosty.

Svoji práci mniši v Praze dokončí ve středu. Od neděle do pátku příštího týdne budou tvořit mandalu na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity.

autor: Ondřej Besperát | 6. 3. 2006 18:05

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama