V pražském muzeu vzniká tibetská mandala

Ondřej Besperát
6. 3. 2006 18:05
Praha - Šest indických mnichů vytváří v těchto dnech v suterénu Muzea hlavního města Prahy mandalu - symbolický buddhistický obraz světa. Uvnitř: GALERIE
Mandala, symbolický buddhistický obraz světa, vzniká v těchto dnech v budově Muzea hlavního města Prahy.
Mandala, symbolický buddhistický obraz světa, vzniká v těchto dnech v budově Muzea hlavního města Prahy. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Předvést část tradiční kultury přijeli na pozvání občanského sdružení Lungta.

Muzeum hlavního města Prahy zažilo o víkendu nebývalý nápor návštěvníků. Jen v neděli se na tvorbu mandaly přišlo podívat přes tisíc lidí. Kvůli mnichům se Muzeum výjimečně otevřelo i dnes.

"Původně jsme chtěli, aby akce probíhala v Panteonu Národního muzea, ale jeho ředitel Lukeš se obával přímého spojení Muzea s podporou Tibetu," říká deníku Aktuálně.cz jeden z pořadatelů Lubomír Sklenka.

Michal Lukeš to ale odmítá. "Usoudili jsme, že by nám sypání mandaly v Panteonu naprosto ochromilo normální provoz muzea a do ničeho nám koncepčně nezapadá. V tomto duchu jsem organizátorům slušně odpověděl. Na svou chabou obranu bych rád upozornil, že jsem to byl já, kdo v Národním muzeu před rokem uspořádal velkou výstavu z Tchaj-wanu a pozval na její zahájení jejich ministra kultury," řekl Lukeš deníku Aktuálně.cz.

Obřad sypání mandaly byl v Čechách k vidění už několikrát. Letos poprvé ale přijeli mandalu vytvořit mniši přímo z tibetského kláštera.

"Vůbec nečekali, že počasí v Evropě může být podobné jako u nich v Ladaku. Museli jsme jim všem koupit bundy, rukavice a čepice, aby tu přežili," odhaluje Lubomír Sklenka, co všechno může obnášet starost o hosty.

Svoji práci mniši v Praze dokončí ve středu. Od neděle do pátku příštího týdne budou tvořit mandalu na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity.

 

Právě se děje

před 21 minutami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy