Ze školy si je téměř každý pamatuje jako říkanku: Merkur, Venuše, Země, Mars... a tak dále. Je jich devět, posledním z nich Pluto.
Na pražském zasedání Mezinárodní astronomické unie však odborníci přišli s konstatováním, které změní učebnice po celém světě. Planet v naší sluneční soustavě není devět ani deset, jak se v posledních letech vžilo, ale dokonce dvanáct.
O pražském kongresu astronomů čtěte více ZDE
K současným devíti uznávaným planetám by tak měly přibýt ještě Charon, který je měsícem Pluta, a také v 19. století objevená Ceres. Novou planetou by mohlo rovněž být těleso UB313, kterému se neoficiálně říká Xena.
V budoucnu by podle astronomů z IAU mohlo mezi planety přibýt dokonce dalších 12 objektů.
Rozhodne valné shromáždění
Změnu počtu planet ve sluneční soustavě dva roky připravovala zvláštní komise, která se skládala nejen z astronomů, ale také z historiků a spisovatelů. O tom, zda bude mít sluneční soustava skutečně 12 planet, rozhodne valné shromáždění IAU 24. srpna, den před koncem kongresu.
Součástí návrhu je také rozdělení planet do několika kategorií. Základem sluneční soustavy je osm tradičních planet. Jde o dosud uznávané planety kromě Pluta. Do nově zřízené planetární kategorie takzvaných plutonů by měly přibýt Pluto, Charon a UB313. Spolu s Ceres by měly také tvořit takzvané trpasličí planety. Ceres se nachází mezi Marsem a Jupiterem.
Spor jménem Pluto
Trpasličí planety by podle astronomů měly být v budoucnu ty, jež jsou menší než Merkur.
O statutu Pluta se spekulovalo již dlouho, někteří astronomové navrhovali jeho přeřazení mezi planetky. Příčinou byl mimo jiné loňský objev tělesa UB313, které je sice vzdálenější od Slunce, zároveň je ale také větší než Pluto.
Otázka statutu Pluta rozdělila v poslední době astronomy na dva tábory, jak ČTK řekl astronom a historik Harvardovy univerzity Owen Gingerich během valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie. První část se domnívá, že by Pluto mělo nadále
zůstat planetou.
Zastánci vyškrtnutí Pluta ze seznamu planet argumentují tím, že nemá dostatečnou velikost a má jiný původ. Jejich odpůrci naopak vycházejí z toho, že Pluto je již od doby objevení v roce 1930 považován za planetu, a proto by jí měl zůstat.
Gingerich si však myslí, že v době objevení Pluta o něm vědci neměli dostatek informací. "Když byl nalezen, mysleli si lidé, že je větší než Země. Nyní víme, že je menší než Měsíc," řekl.
Definitivní Ceres
Astronomové z celého světa se v Praze shodli, že je potřeba najít novou definici planet. Dosud nebylo například jasné, jak velký má být asteroid, aby byl považován za planetu. Z tohoto důvodu byla také Ceres nejprve považována za planetu, později byla však překlasifikována na asteroid. Nyní by měla být planetou již definitivně.
Komise také navrhla, že za planetu může být v budoucnu považováno jenom těleso, které obíhá kolem nějaké hvězdy, má dostatečnou hmotnost a vlivem své gravitace má kulový tvar. Netýká se to však Měsíce, protože střed působení společných
gravitačních sil se Zemí se nachází pod jejím povrchem. U Charonu a Pluta tomu tak není, a proto v jejich případě astronomové hovoří o takzvané dvojité planetě. Střed působení jejich společných přitažlivých sil se totiž nachází mimo povrch Pluta.