"Výsledky výzkumu potvrdily funkčnost celého zařízení i zvýšenou kvalitu masa při jeho zpracování," sdělila Eva Kijonková z mediálního zastoupení společnosti SIAD, která se na projektu podílí.
Používání nové metody v Česku však zatím brání platné zákony. Ochránci zvířat novou metodu považují pouze za kosmetickou změnu.
"Zvíře, které je před porážkou stresováno, prožívá zbytečné útrapy a jeho stav se pak také přímo odráží v nedobré kvalitě masa," uvedla Kijonková. Nový způsob omračování je podle ní šetrnější. Porážené zvíře vejde do prostředí obohaceného oxidem uhličitým a ztratí vědomí.
Metoda je navíc levnější a bezpečnější, tvrdí odborníci.
Ochránci zvířat mají podle Kijonkové k této metodě nejméně připomínek. Na rozdíl od jiných, drastičtějších metod lidé nenasazují na hlavy zvířat žádné elektrody, ani do nich nestřílí projektily, vysvětlila.
"Nekritizujeme jenom jatka, ale celý systém chovu hospodářských zvířat," řekl ČTK Petr Schmied ze sdružení Svoboda zvířat. Podle něj je tak nová metoda jen nepatrným úspěchem. Posun by nastal, kdyby zákazníci řekli, že se jim tento systém nelíbí, dodal Schmied.
S metodou už se podle Kijonkové běžně pracuje v zahraničí. V Česku ji zatím využívá jediný zpracovatel při výrobě vepřového masa. "Pro producenty drůbežího masa je metoda kvůli současné legislativě nedostupná," uvedla Kijonková.