Vojska Kremlu se na ukrajinský protiútok podle finského vojenského analytika Emila Kastehelmiho dobře připravila, mají dobrá opevnění a vědí, že v sázce je Krym.
"Ukrajinci (během ofenzivy) zatím ještě nedosáhli žádného výrazného úspěchu, hlavní ruské obranné linie jsou před nimi," hodnotí v rozhovoru pro Aktuálně.cz expert, který monitoruje průběh války pro analytické centrum Black Bird Group a je autorem dokumentárního televizního seriálu Válka za polárním kruhem.
Ukrajina zatím nasadila do ofenzivy jen málo sil. Lze říci, že testuje ruskou obranu a hledá slabší místa?
Kyjev zatím skutečně použil pouze části toho, co má k dispozici. Kolik praporů nebo brigád už nasadil, přesně nevíme. Kromě ukrajinského velení přesná čísla nikdo nezná.
Rozhodně si myslím, že současné útoky nejsou jen nějaké testování ruské obrany, je to víc než průzkum bojem. Tvrdé střety probíhají hlavně na jihu u města Velyka Novosilka. Ukrajinci však zatím ještě nedosáhli žádného výrazného úspěchu, hlavní ruské obranné linie jsou před nimi.
Jak kvalitní a dobře vybudované jsou?
Tentokrát jsou Rusové dobře připraveni. Mají souvislou linii okopů a zátarasů od Krymu až po sever Luhanské oblasti. Nejhustější a nejpevnější obranu mají ve směru na Melitopol, což je směr, na který Ukrajina útočí a který je pro ni klíčový, protože zde mohou přetnout spojení Krymu s ruskou pevninou. Ukrajinci už dobyli několik vesnic, ale potřebují víc, aby zásadně změnili situaci.
Jak moc komplikuje Ukrajině ofenzivu fakt, že nemá dost letecké podpory?
Každá pozemní ofenziva k úspěchu potřebuje převahu ve vzduchu. Na Ukrajině to nyní tak není. Je to pro Kyjev problém, protože není v jeho silách úplně zničit ruskou protivzdušnou obranu tak, aby jeho letadla mohla ve vzduchu bez obav létat. Ale nezbývá nic jiného než leteckou podporu pozemním silám poskytovat alespoň ve velmi omezené míře. Taková je realita.
Mluví se o tom, že ruští vojáci mají bídnou bojovou morálkou a že nemají takovou motivaci jako Ukrajinci. Může to hrát roli?
Těžko říci. Je dost pravděpodobné, že mnoho ruských vojáků nemá vysokou morálku a podílí se na tom i fakt, že jsou v jiné zemi a nebrání území, které považují za vlastní. Ale i když tento fakt připustíme, nevypadá to, že by tím byla výrazně ovlivněna ruská obranná činnost a opevňování na jihu a východě Ukrajiny.
Ukrajinci v ruském týlu zasahují cíle raketami HIMARS ze Spojených států a britskými Storm Shadow. Může to rozhodnout válku v jejich prospěch?
Jsou to jednoznačně rozdílové zbraně, které mění poměr sil. Rusové nemohou soustřeďovat mnoho vojáků, zbraní a munice na jednom místě, protože Ukrajinci mají schopnost tyto cíle daleko za frontou zasáhnout. Tato možnost zasahovat hluboko v ruském zázemí je pro Ukrajinu nyní zásadní.
Lze tedy říci, že Ukrajina nyní disponuje lepšími zbraněmi než Rusko, nebo je to trochu zjednodušení?
Je to spíš zjednodušení. Ano, Ukrajinci mají některé velmi přesné zbraně, které dostali. Na druhé straně, tanků jako Leopard 2 mají přece jen málo. Velkou část ukrajinského arzenálu tvoří v zásadě stejné zbraně, jakými disponuje Rusko.
Ukrajinci už v minulosti od začátku ruské agrese svět několikrát překvapili. Úspěšnou obranou Kyjeva, pak ofenzivou v Charkovské oblasti a osvobozením Chersonu. Mohou to zopakovat i se současnou ofenzivou?
Nynější situace je jiná. U Kyjeva Rusové nezvládli logistiku, příliš se roztáhli na mnoha místech současně. V Charkovské oblasti neměli dost lidí a ještě nestihli vybudovat obranné linie. V Chersonu neměli moc šancí, jak přes Dněpr udržet zásobování, a museli se stáhnout. Nyní ale na jihovýchodě Ukrajiny nic z toho neplatí. Rusové měli čas se připravit, vybudovat opevnění a vědí, že pokud na jihu prohrají, bude ohrožen Krym, což je jejich hlavní priorita.