Top 100. Přírodní zajímavosti

abb
1. 2. 2006 13:15
Rozhodněte v anketě, která z přírodních zajímavostí půjde "z kola ven". Posílejte hlasy té exkluzivitě, která je podle Vás nejslabší.

Dvacet nejreprezentativnějších zajímavostí z kategorie "příroda" je již vybráno. Je však možné, že Vám v seznamu něco chybí či že byste ho vytvořili jinak.

Nyní máte příležitost uvolnit místo pro lepší návrhy. Patří přehrada Dlouhé Stráně spíše do průmyslu? Udrží se skleník Fata Morgana, který minule mále vypadl, nebo vypadne nyní? A co Koněpruské jeskyně? Hlasujte v anketě.

Pro tuto chvíli vypadá výběr následovně. ZMĚŇTE POŘADÍ - ANKETU NAJDETE NÍŽE:

Starokladrubský kůň
Starokladrubský kůň | Foto: Aktuálně.cz
Kladrubský kůň, mezi jedinečné české  plemeno koní, které si zachovalo svůj typický barokní zevnějšek a jehož původ sahá do středověku.
Turistické značení
Turistické značení | Foto: Aktuálně.cz
Turistické značení, území České republiky má jednu z nejdokonalejších a nejhustších sítí turistického značení pro pěší turistiku na světě.
Zvonek český
Zvonek český | Foto: Aktuálně.cz
Zvonek český, celosvětová populace zvonku českého je soustředěna pouze na malé území Krkonoš.
Skleník Fata morgana
Skleník Fata morgana | Foto: Aktuálně.cz
Skleník Fata morgana, pozoruhodná expoziční plocha o rozloze 1750 metrů čtverečních, která svým originálním řešením činí z Faty Morgany evropský unikát.
Podle vědců tréninkem mohou lidé dospět k tomu, že budou schopni plnit úkoly, o nichž se doposud myslelo, že jsou pouze pro zvířata. Například stopování podle pachu.
Podle vědců tréninkem mohou lidé dospět k tomu, že budou schopni plnit úkoly, o nichž se doposud myslelo, že jsou pouze pro zvířata. Například stopování podle pachu. | Foto: Aktuálně.cz
Chodský pes, české národní plemeno, jehož historie sahá až do 13. století.
Foto: Aktuálně.cz
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách. Budována od roku 1978, do provozu uvedena až v roce 1996. Mnohé její objekty jsou ukryty pod zemí, samotná zatopená plocha je pak ohleduplně začleněna do okolní přírody.
Pyrop - český granát
Pyrop - český granát | Foto: Aktuálně.cz
Pyrop - český granát, historická naleziště českého granátu byla od pravěku až do konce 19. století pouze v Čechách, ponejvíce v masivu Českého středohoří, méně kvalitní granáty pocházejí z okolí Kolína nad Labem a z Podkrkonoší.
Bílé Karpaty
Bílé Karpaty | Foto: Aktuálně.cz
Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty, bělokarpatské orchidejové louky patří k druhově nejbohatším typům lučních porostů ve střední Evropě.
Český ráj
Český ráj | Foto: Aktuálně.cz
Český ráj - skalní města, geopark Český ráj byl v říjnu 2005 zařazen do prestižního seznamu evropské sítě geoparků a to jako 25 geopark UNESCO.
Subalpinská tundra - Krkonoše
Subalpinská tundra - Krkonoše | Foto: Aktuálně.cz
Subalpinská tundra - Krkonoše, od roku 1992 je biosférickou rezervací UNESCO.
Foto: Aktuálně.cz
Propast Macocha, unikátní spojení jeskyně s nádhernou krápníkovou výzdobou.
Foto: Aktuálně.cz
České Švýcarsko, jedinečná přírodní lokalita je od roku 2000 prohlášena národním parkem.
Foto: www.ceskatelevize.cz
Prales Boubín, nejpopulárnější šumavská pralesní rezervace se zachovalou přírodou a naučnými stezkami.
Foto: Aktuálně.cz
Vltavín, nádherná přírodní skla vzniklá dopadem meteoritu, název dostala podle místa nálezu v okolí řeky Vltavy.
Foto: Aktuálně.cz
Bílí jeleni, ve volné přírodě se již nevyskytující jeleni byli v 18. století přivezeni z Persie a Indie a chováni na několika šlechtických panstvích, v Česku je najdeme jen na čtyřech místech.
Foto: Aktuálně.cz
Kamenné varhany, národní přírodní památka Panská skála u Kamenického Šenova. Předmětem ochrany jsou od roku 1895. Pěti a šestiboké sloupy čediče jsou místy až 12 metrů vysoké.
Foto: Aktuálně.cz
Národní park Šumava, ochraňuje unikátní rozsáhlá rašeliniště, smrkové i bukové pralesy, horské louky a ledovcová jezera. Největší souvislý komplex lesů ve střední Evropě, nazývaný její zelenou střechou. Každý rok jej navštíví 2 miliony turistů.
Foto: Aktuálně.cz
Koněpruské jeskyně, nejdelší jeskynní systém v Čechách.
Foto: Aktuálně.cz
Vinařské oblasti na Moravě, produkují nejkvalitnější česká vína. Oblastmi vedou vinařské stezky a navštěvník tak nepozná jen víno a vinné sklepy, ale i památky, tradice a pohostinnost zdejších lidí.
Foto: Aktuálně.cz
chráněná krajinná oblast České středohoří, typické kuželovité tvary kopců, jedna z nejbohatších oblastí na množství rostlin a živočichů. Krajina ovocných sadů, protkaná množstvím drobných sídel s lidovou zástavbou a vznosnými historickými památkami.
 

Právě se děje

Další zprávy