Postavu, která zasáhla snad do všech oblastí lidského života, však nebylo snadné zařadit do některé z kategorií. Proto ono 101. místo.
Vyšli jsme tak vstříc desítkám požadavků vás, čtenářů deníku Aktuálně.cz, kteří jste se Mistrovy přitomnosti v žebříčku českých "NEJ" dožadovali. Zařazovali jste ho jak do kategorie "kultura", tak do "vědy a výzkumu".
Jára Cimrman obestřený otazníky
Kdy se Jára Cimrman narodil, nelze dodnes s jistotu říci. Díky nejasnostem v matričních zápisech se mohl syn manželům Marlen a Leopoldu Cimrmanovým narodit v únoru roku 1856, 1864, 1868 či 1883, eventuelně 1884.
Stejně tak neexistuje spolehlivá fotografická podobizna, která by Mistrovu podobu zachycovala.
I přes značné nesrovnalosti a bílá místa v životopisných údajích se však odborníci shodují, že stopy po jeho činnosti nacházíme v mnoha zemích téměř všech kontinentů.
Jen namátkou. "Americké vládě předkládá projekt Panamského průplavu včetně libreta stejnojmenné opery, reformuje haličské školství, s hrabětem Zeppelinem konstruuje první vzducholoď s tuhou konstrukcí ze švédské oceli a s gondolou z českého vrbového proutí, v těžkých podmínkách tamních Alp zavádí (a po nějaký čas také vykonává) funkci porodního dědka.
Zkoumá život polárních Samojedů a na útěku před vyhladovělým kmenem Mlasků mine Severní pól o pouhých sedm metrů, v Paraguayi zakládá loutkové divadlo, ve Vídni kriminalistickou, hudební a baletní školu. Vynalézá jogurt či vede obsáhlou korespondenci s G. B. Shawem, na níž bohužel zarputilý Ir neodpovídá", dočteme se například v oficiální verzi životopisu na jedné z mnoha cimrmanologických webových prezentací.
Nejvíce se však tento český velikán angažoval ve své rodné zemi. Ač světoběžník a - jak jsme viděli výše - kosmopolitně uvažující všeuměl, pociťoval Jára Cimrman k rodné hroudě silné vlastenecké pouto.
Jeho životní dílo proto dosahuje vrcholu právě v naší vlasti. Po všech koutech země, které navštěvuje coby kočovný dentista, sbírá zážitky českého lidu, ze kterých později těží látku pro obsáhlý divadelní repertoár.
Cimrmanova dramata povětšinou nebyla současníky pochopena, ačkoli patří k vrcholům světové dramatické tvorby. Slávy se tak velkému českému géniovi dostalo až posmrtně - Divadlo Járy Cimrmana od 60. let nepřetržitě uvádí Mistrovy hry, které se setkávají s velkým ohlasem u všech generací diváků.
Specifická vlastnost našeho národa
Postava geniálního českého všeuměla, univerzálního vědce a umělce, kterou vytvořil Zdeněk Svěrák s Jiřím Šebánkem, je právě tou nejlepší ilustrací specifického českého humoru. A nejen humoru, ale i nadhledu, sebeironie a schopnosti se zasmát sami sobě.
Cizinci sice Járu Cimrmana neznají a s největší pravděpodobností ani nemohou tento ryze český druh zábavy pochopit, v Česku je však odkaz této fiktivního osobnosti vskutku fenoménem. Má-li se tato naše národní vlastnost (dělat si legraci na svůj účet) nějakým způsobem zhmotnit a vtěsnat do bubliny, pak bychom stěží mohli vybrat lepší příklad.
Vy, čtenáři Aktuálně.cz, si toho jste náležitě vědomi a od počátku projektu jste nám proto posílali důrazná napomenutí, abychom na geniálního Čecha nezapomínali. V anketě se pro jeho účast v žebříčku Top 100 vyslovilo téměř 90 % všech hlasujících. Takové volání jsme nemohli nevyslyšet.
Podobným nápadem, 100 českých bublin poněkud recesisticky odlehčit, byl i tip tří různých čtenářů, kteří nezávisle na sobě doporučovali kontroverzní filmový dokument panů Remundy a Klusáka o rovněž fiktivním supermarketu "Český sen". A to z téhož důvodu, z jakého jste chtěli mezi 100 "NEJ" vidět i Járu Cimrmana: "Česko by mělo být hrdé na schopnost odstupu od sebe samého. Na ironii, jíž vítězíme nad chmury i vlastními egy. Zhmotněním téhle nevídaně cenné schopnosti je náš hypermarket Český sen", píše jeden ze čtenářů.
Má pravdu. Ale Jára Cimrman tuto schopnost ztělesňuje ještě více. Zatímco "Český sen" vyvolal i vlnu nevole a rozhořčení (ačkoli v zahraničí slavil úspěch), Járu Cimrmana mají rádi téměř všichni.
A tak, i když by bylo zajímavé do bubliny vtěsnat recesistický hypermarket "Český sen" i proto, že sám má ve svém logu bublinu, přenecháváme 101. místo recesi, kterou se bavili již naši rodiče a kterou se budou bavit jistě i generace budoucí. Jára Cimrman si to jistě zaslouží.
"Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je všechno, co se proti tomu dá dělat."