Praha - Před 30 lety, 20. května 1983, zveřejnil francouzský vědec Luc Montagnier z Pasteurova ústavu v americkém časopise Science článek o objevu viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS.
Virus byl objeven 20. ledna 1983 francouzskými vědci Montagnierem, François Barréovou-Sinoussiovou a Jeanem-Claudeem Chermannem z Pasteurova ústavu. Francouzský virolog Montagnier získal s Barréovou-Sinoussiovou v říjnu 2008 Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii.
Odborníci se přiklání k tomu, že HIV se na člověka přenesl ze šimpanze, údajně v Kamerunu na počátku 20. století.
HIV (Human Immunodeficiency Virus, tedy vir selhání lidské imunity) se přenáší zejména nebezpečnými sexuálními praktikami, nechráněným sexem či společným používáním jehel. Může vést k propuknutí AIDS.
AIDS není nemoc, nýbrž selhání imunity
"Jestliže se HIV neléčí, může dojít k nenapravitelnému poškození imunitního systému. Dojde-li k takovému stavu, říkáme, že člověk má AIDS," píše se na stránkách neziskové organizace Záchranný kruh, zabývající se osvětou a prevencí.
AIDS (Acquired Immuno Deficiency Syndrome) je syndrom získaného selhání imunity. Přes značný pokrok medicíny se bohužel jedná o stále smrtelné "onemocnění" způsobené HIV.
"AIDS není v podstatě nemoc, ale stav, kdy organismus není, díky zničenému imunitnímu systému, schopen čelit nemocem, se kterými by si jinak pravděpodobně poradil. Lidé tak de facto neumírají na AIDS, ale například na zápal plic," vysvětluje web zachranny-kruh.cz.
Fotoreportáž z Guatemaly, kde děti s AIDS čekají na smrt:
HIV se nejčastěji přenáší nechráněným pohlavním stykem do vagíny a konečníku a sdílením jehel u injekčních uživatelů drog. HIV je obsaženo v některých tělních tekutinách, jako je krev, sperma, preejakulát a poševní sekret. "Dostane-li se některá z těchto tělních tekutin HIV pozitivního člověka do vašeho krevního oběhu, je velmi pravděpodobné, že se HIV rovněž infikujete," varuje Záchranný kruh.
30 milionů lidí už na AIDS zemřelo
Choroba brzy začala děsit svět. Vlastně možná spíše pozdě. V roce 1991 překročil počet nakažených virem HIV či nemocných AIDS 10 milionů, 20 milionů již o pět let později a v roce 2005 dosáhla celosvětová epidemie nemoci AIDS vrcholu: virus HIV mělo v krvi 40,3 milionu lidí. Dosud na AIDS zemřelo na 30 milionů lidí.
A teď trochu optimističtější zprávy. Podle údajů organizace Záchranný kruh díky nové léčbě a novým lékům se počet úmrtí na AIDS v posledních letech snižuje. "V Evropě se počet lidí, kteří umřeli na AIDS, snížil v posledních pěti letech o dvě třetiny. Rovněž počet osob, kterým se HIV infekce rozvine v AIDS, zaznamenává podobný pokles," píší jejich stránky.
Své dělá i masová osvěta, jak zabránit nakažení virem HIV, nicméně naráží na překážky - třeba na vrcholné představitele katolické církve, kteří brojí proti používání kondomu.
Virus HIV je velmi citlivý k zevním vlivům, ničí ho běžné fyzikální a chemické prostředky, např. teplota nad 60 stupňů, nebo běžné dezinfekční prostředky. Po zaschnutí virus HIV záhy hyne.
Mýty o HIV
O přenášení viru HIV panuje mezi lidmi mnoho pověr, zaměstnanci například mají panickou hrůzu z kolegy, který je HIV pozitivní. Je tedy důležité zdůraznit, že HIV se nepřenáší vzduchem, dotykem, společným používáním nádobí, ložního prádla, ručníků, koupelny, WC, při běžném společenském styku například podáním ruky, používáním telefonního sluchátka ani během společného pobytu.
Den boje proti AIDS. Bangkok zářil barvami, v Rusku se zatýkalo:
HIV se rovněž nepřenáší v šatnách a převlékárnách, ve sprchách, na záchodě, v závodních jídelnách a restauracích, bufetech a kantýnách, používáním automatů a pitítek, na sekretariátech a v kancelářích, společným používání telefonních přístrojů, společným používáním nástrojů a nářadí ani ochranných pomůcek a masek, uklidňuje Záchranný kruh.