Salt Lake City - V akčních filmech typu Univerzální voják nebo Terminátor patří hlavní role strojům, jejichž fyzické schopnosti dalekosáhle předčí ty lidské. Těmto fiktivním postavám začíná v reálném světě vyrůstat "bratříček". Kromě vojenských aplikací by mohl sloužit i medicínským účelům.
Server BBC informoval o tom, že v americkém Utahu, nedaleko města Salt Lake City, se testuje XOS skeleton, jakási vnější kostra, která svému nositeli umožní posunout jeho fyziologické hranice.
Zátěž, jakou by tělo nevydrželo
Otec projektu Rex Jameson ze společnosti Sarcos, který oblek sám zkouší, může díky tomuto aluminiovému skeletu bez větší námahy zvednout devadesátikilové břemeno, což je víc, než sám váží. Podle BBC se americká armáda chystá během příštího roku odebrat několik prototypů.
Princip exoskeletu je jednoduchý. Jedná se vlastně o podpůrný systém, kdy končetiny i trup jeho nositele jsou zvenčí vyztuženy hliníkovou kostrou, která reaguje na nositelovy pokyny. Celek tak zvládne zatížení, které by lidské tělo nevydrželo.
Pomoc po mrtvici
Armáda počítá s tím, že by novou výbavu použila přímo na bojišti, kde by vojáci mohli nosit těžké zbraně, například rakety, a snadno přenášet raněné. K tomu však zbývá dořešit mnoho problémů, jedním z nich je vývoj energetického zdroje, která by vydržela dostatečně dlouhou dobu.
Podpůrná kostra by však mohla najít širší uplatnění i v medicíně. V současné době se na Michiganské univerzitě testují systémy napojené přes kůži přímo na nervovou soustavu. Pacient s částečně ochrnutou končetinou, například po mrtvici, tak potřebuje méně energie na to, aby mohl končetinou hýbat.
Čtěte také: Počítačové hry léčí traumata z Iráku |