Švýcaři bojují proti oteplování

ČTK
20. 3. 2006 9:59
Verbier - Globální oteplování je možná to poslední, na co myslí vyznavači extrémního lyžování. Podnikatelům však změny klimatu starosti působí.
Foto: bouldergear.com

Eric Balet, jehož společnost obhospodařuje lanovky a vleky ve švýcarském středisku, se dívá na lyžaře na svazích 3300 metrů vysoké hory a říká, že ledovec Tortin, čnící nad Verbierem, kdysi sahal až k dolním stanicím lanovek. Teď musí ale Balet každý podzim za pomoci těžké techniky zaplňovat propasti, které zůstávají po roztáté části ledovce.

Ledovec pod slunečníkem

"Ještě před pěti deseti lety jsme nepotřebovali dodávat žádný sníh," povzdechne si Balet. Přemýšlel, jak ušetřit pohonné hmoty a další náklady spojené s přemisťováním sněhu. Loni se rozhodl zakrýt 2500 metrů čtverečních ledovce tenkým izolačním pláštěm, který má bránit dalšímu pomalému tání.

Tento projekt, na který ho navedli jeho zaměstnanci, když si všimli, že v létě zůstalo pod motorovými saněmi zakrytými plachtou trochu sněhu, ale vyděsil ochranáře. Balet ho považuje za úspěch. "Každý si myslel, že je to úplně šílené. Ale výsledky jsou naprosto fantastické," raduje se.

Foto: www.ilkansivu.net

Pod syntetickou izolační plachtou, která působila jako slunečník, zůstala ještě v září 2,5 metru vysoká vrstva sněhu. Letos to chce zopakovat, ale plachtou chce zakrýt čtyřikrát větší plochu. Ochránci přírody ale tvrdí, že tímto způsobem chráněný kus Země by měl ale zůstat jediný. "Prostě to vypadá strašně," zlobí se zástupce švýcarské organizace Pro Natura Baet Jans.

Švýcarsko bez ledovců - za 400 let!

Tak či onak Švýcarsko se musí připravit na velké změny své krajiny. "Alpské ledovce jsou velmi citlivé na změny klimatu. Když se teplota zvyšuje, tají a zmenšují se," vysvětluje geograf Hanspeter Holzahauser, který pracuje pro program Světové dědictví UNESCO. Pokud si globální teploty zachovají dosavadní tempo růstu, potom by podle něj mohly švýcarské ledovce úplně
roztát za 400 let.

Podle jedné studie z minulého měsíce se loni zmenšilo 84 z 91 švýcarských ledovců. Zástupce odboru turistiky švýcarské vlády Michel Ferla ale upozorňuje na to, že země by se měla starat také o ty, kdo chodí po Alpách pěšky, a ne jen o lyžaře. V lyžařském sektoru pracuje jedna třetina z 300 000 zaměstnanců švýcarského turistického průmyslu, tedy osm procent pracovních sil.

Pokud Švýcarsko ztratí svoje ledovce, bude to mít dramatický dopad, varuje Ferla. Není si ale jistý, zda zakrývání ledovců je ta správná cesta k zachování krásy horských velikánů. "Udržitelný způsob je pravděpodobně žít trochu jinak," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy