Vodu z nádrže Švihov na řece Želivce pije zhruba 1,5 milionu lidí, je největším povrchovým zdrojem pitné vody v Česku i ve střední Evropě. Zásobuje střední Čechy, Prahu a část Vysočiny. Nádrži muselo ustoupit devět obcí. Podívejte se na snímky z doby vzniku nádrže i zatopených míst.
Malé vodní elektrárny stojí na Šumavě už desítky let. Z dnešního pohledu fascinuje technologický důvtip, se kterým naši předci dokázali využít síly přírody i tehdejších znalostí ke spoutání živlu, aniž by ubrali z jeho krásy a majestátu.
Přehrady na Vltavě se staly výkladní skříní socialismu a pod vodou kvůli nim mizely celé vesnice. Co všechno vodohospodářskému dílu minulého století ustoupilo a co se skrývá pod hladinou Orlické nebo Slapské přehrady?
Vltava je se svými 430 kilometry nejdelší českou řekou, Labe zase nejvodnatější. Na mapě je nejspíš najde úplně každý. U jiných to už tak snadné nebude. Najdete na slepé mapě 30 největších českých řek?
Přírodní památka Povydří je jedním z nejmalebnějších koutů Šumavy. V zalesněném kaňonovitém údolí balvanitého úseku řeky Vydry se tyčí skalní masivy nebo strmé stráně pokrývají kamenná moře. Projděte si stezku podél dravé říčky od Antýglu po Čeňkovu pilu.
Když člověk letí nad prameny Vltavy, téměř je z letadla není vidět. Před Lipnem se Vltava kroutí - ještě jako potok - v nádherných meandrech. A o chvíli později se už rozlévá do ohromné plochy Lipenské přehrady. Z letadla jsme fotili Vltavu od pramenů až k Orlíku.
Snímek potápěče, který proplouvá nad hřbitovem velryb u grónského pobřeží, se stal absolutním vítězem světové soutěže podvodních fotografů. Prvenství si vybojoval v konkurenci více než šesti a půl tisíce záběrů. Podívejte se na nejlepší fotky pořízené pod vodou.
Vyzkoušejte si, jak znáte české přírodní krásy, ke kterým patří i túry k pramenům známých řek nebo procházky kolem jezer a rybníků.